Varia: oog voor detail (3) In De Hallen in Haarlem was deze zomer de tentoonstelling "Reiskoorts" te zien. Volgens de begeleidende folder bracht de expositie 'in kaart wat reizen de afgelopen honderdvijftig jaar heeft betekend voor de Nederlandse kunst'. In kaart brengen was hier overdrachte lijk bedoeld, want er was geen kaart te be kennen die een beeld gaf van de uitgevoerde reizen. Alleen Ronald Ruseler had zijn 'imagi naire reis' in de vorm van een thematische 'wereld'kaart afgebeeld, met zijn woonplaats Haarlem als centrum: "De Imaginaire Reis drukt het verlangen en de nieuwsgierigheid uit naar het andere, het niet gekende. Het is een dwaaltocht geworden over zeeën, eilanden en continenten. Vandaar waarschijnlijk dat ik ooit begonnen ben 'westwaarts' te reizen in een poging daadwerkelijk de wereld rond te trekken en ooit weer terug te keren naar het punt van vertrek. De Reis is een Plaats." Annesas Appel neemt juist de kaart zelf als onderwerp van haar werk. Uit een veelheid van zeer originele 'cartografische' ontledingen van landen hingen hier een aantal werken uit de serie "View on the world map, Realignment". Hierbij wordt een land als het ware in verticale stroken gesneden en wordt met groen en wit onderscheid gemaakt tussen land en water. Als een blad vol is komt de volgende strook er naast. Ook het Frans Hals Museum probeerde in twee zalen een graantje mee te pikken van de Reis koorts-bezoekers. Hier waren een hemel- en een aardglobe uit 1750 van Gerard en Leonard Vlak tentoongesteld. Zij zouden de schepen op zee als navigatiehulpmiddelen hebben moeten dienen. Nu is het 'kunst'. Duidelijk is dat toen nog veel van de aardbol onbekend terrein was. Alles wat ten westen van Californië lag, was "Terra incognita".

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 43