Uw schrijver was door deze reiskoorts besmet geraakt en bezocht ook nog München. Ons soort mensen ziet altijd overal in de openbare ruimte meetmerken zitten, maar binnen in een museum is dit erg ongebruikelijk. In de Neue Pinakotheek was met meetmerken als stickers op de vloer door alle zalen een rechthoekige polygoon uitgezet. Gezien de opbouw van de collectie was dit geen "Gesamtkunstwerk" maar had het echt een meetkundige doel stelling. Elders in de museumwijk is de Pinakothek der Moderne. Stond enige tijd geleden een TR4 in het DWDD pop upmuseum tentoongesteld, hier staat in de Design-afdeling tussen de Audi's en de Mercedessen een Olivetti Pro gramma 101 "Arbeitsplatz-Computer" uit 1965. Ook het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek in Delft bezat er ooit een. Veel studenten hebben er in die tijd op de zolder van Kanaalweg 4 hun eerste programmeeroefenin gen op gedaan en gecomputeriseerd landmeet kundige berekeningen uitgevoerd zonder te weten dat deze tot de designcollectie van een museum zou gaan behoren. Ook heeft de NASA de baan van de eerste bemande maan- reis ermee berekend. Er tegenover stond in een vitrine naast een messing theepot nog een Lambeth-theodoliet uit de eerste helft van de 19de eeuw te glimmen. Voor een bezoek aan de echte drie geodetische collecties (zie: Dr.ir. H. Quee, Drie geodeti sche musea in één stad, DHC 2007-1, p. 2) was daarna helaas geen tijd meer. Een mooi reis doel voor een toekomstige DHC-excursie? Je vliegt voor betrekkelijk weinig geld naar Beieren. Chris Nelis 174

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 44