ontwerper van deze bijzondere passer. Tot nu toe heb ik nog geen verdere afbeelding van dit instrument kunnen vinden. Uitproberen van een meetpasser Doordat door mij steeds weer overal werd gevraagd of mensen zo'n landmeterspasser kenden, kwam een in Flevoland wonend mede werker van het Kadaster, Jan Bierma, op een gegeven moment met zo'n passer naar mij toe, die hij had kunnen lenen van een agrariër bij hem uit de buurt. Deze passer heb ik enkele dagen mogen lenen om 'm in de praktijk uit te proberen. Hoewel de passer door veelvuldig gebruik was verbogen, was de afstand tussen de passerpunten nog exact 2,00 m! Dat kwam door de 80 cm lange stevige dwarsverbinding. Het uitproberen op een weiland vlakbij ons huis viel geweldig mee. Er kon snel mee geme ten worden (zie afb. 5; op de foto ben ik nog in het bezit van een donkere baard en dito haar dos.) De gemeten afstand heb ik daarna met behulp van een meetband gecontroleerd, en daar was ik erg tevreden over. Vervolgens heb ik de passer zelf opgemeten, en daarna op schaal getekend. Het resultaat daarvan is te zien op fig. 6 en fig. 7. In het blad Boerderij van 1985 staat een artikel met als titel 'Met passen en meten...'.6 Hierin staat een foto afge- beeld van een identieke passer. De schrijver noemt het een 'landpasser', maar vermeldt erbij dat de naam per regio kan verschillen. Als kostprijs noemt hij ongeveer ƒ60 inclusief BTW. Dat de naam per regio kan verschillen, blijkt uit de naam die een Noordhollandse bloembollenkweker gebruikte: 'een meet-A- tje'. Wie fig. 2 en fig. 6 bekeken heeft zal be grijpen waar die naam vandaan komt. 137 Afb. 5. Schrijver van dit artikel probeert zelf een landmeterspasser uit. (foto Martine Stehouwer-Wesseling) Afb. 6. Tekening van de passer van afb. 5 gebruiks klaar. Tekening gemaakt door de schrijver. t r k s+- 3 Afb. 1. Tekening van dezelfde passer met de onderdelen. Tekening gemaakt door de schrijver. 6 Henk Beunk, 'Met passen en meten.in: Boerderij, 70e jaargang nr. 30, 24 april 1985

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2016 | | pagina 7