Alle multiplets en sectietemplets worden daar na opnieuw op het systeembord bevestigd. Als dat is gebeurd blijkt dat - om de spanning in het systeembord op te heffen - per sectie de sectietemplets ten opzichte van de situatie in de 0-positie verschuiven moeten vanwege de ingestelde tegenspraken. Door het systeembord te schudden wordt het geheel van de constructie weer in een even- wichtssituatie gebracht. Zodra dit evenwicht is bereikt worden de hulppunten opnieuw met een naald op het systeembord doorgeprikt. Het zijn de nieuwe posities van deze hulp- punten, waarvan de verschillen ten opzichte van de 0-positie worden afgelezen van het mm- papier op het systeembord. Met behulp van deze dx- en dy-verschillen (fig. 5, p. 5) worden, zoals hiervoor uitgelegd, per sectie de transformatieparameters bepaald waarmee de coördinaten van de sectiehoekpunten worden getransformeerd, zodat nieuwe benaderde waarden van deze sectiehoekpunten beschik baar komen. Als de tegenspraken nog te groot zijn, wordt een tweede of - zonodig - derde iteratie toegepast. Het vereffeningsproces wordt gestopt als de tegenspraken acceptabel klein zijn. Ten slotte worden per sectie de coör dinaten van alle punten getransformeerd naar terreincoördinaten. De praktijk leert dat in het algemeen na twee iteraties al een bevredigend resultaat wordt bereikt. Opgemerkt moet nog worden, dat de methode uitsluitend gebruik maakt van gelijkvormig heidstransformaties. De reden daarvan is dat op de apparatuur (bijvoorbeeld de Wild A7) die gebruikt werd bij de kartering de stereo modellen in de fase van de absolute oriëntering uitsluitend gelijkvormig getransformeerd kun nen worden. Elke andere transformatie van deze inpaspun- ten van de stereomodellen leidt daarom dus tot onoverbrugbare tegenspraken bij de absolute oriënteringen. Een probleem kan ontstaan als het systeem bord zó groot moet zijn, dat het niet meer han teerbaar is. In dat geval worden de secties samengesteld uit onderdelen van meerdere stroken en overbruggen ze dus ook een groter aantal stereomodellen.7 Naarmate er kon worden beschikt over meer computercapaciteit werden er programma's ontwikkeld voor een geheel rekenkundige be handeling van het probleem blokvereffening. De analoge blokvereffening bleef evenwel een zeer goede manier om de essentie van het pro ces blokvereffening duidelijk te demonstreren. Het model van de GeoBuzz heeft inmiddels een permanente plek gekregen in het Kadaster museum in Arnhem. 8 Alle multiplets en sectietemplets worden opnieuw op het systeembord bevestigd Wild A7 7 H.G. Jerie, Blockausgleichung mit derAnalogrecheneinrichtung unter Verwendung von "Zusammengesetzten Sektionen". Abschatzung derzuerwartendenGenauigkeit. Autumn 1960, published by I.T.C., 3 Kanaalweg, Delft 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 10