in 100 schakels (hij noemde dit 10 primes, onderverdeeld in 10 seconds).38 Gunter deed dit met de hele meetketting van 4 perches, waardoor zijn schakels vier keer zo lang werden als die van Rathborne.39 Met name Gunters meetketting zou tot in de twintigste eeuw in gebruik blijven.40 De tweede groep betreft een aantal Engelse en Nederlandse bronnen. De eerste Engelstalige bron is van Gunter zelf met een alternatieve versie van zijn meetketting, waarbij een perch niet 16.5, maar 18 feet lang is, de overige ver wijzen naar Rathborne en/of Gunter, waaruit het belang van beiden voor de ontwikkeling blijkt. Alleen Vincent Wing heeft daarbij nog een poging gedaan een nieuw type meetketting te introduceren (hij bespreekt ook Rathborne's meetketting), waarbij elke perch in 20 delen werd verdeeld.41 Wing gaf daarbij niet aan hoe lang de meetketting was, al mogen we aanne men dat deze ook 4 perches was, en dus zijn de maten in vierkante haken gegeven. William Bald sluit de groep en wordt genoemd vanwege de hoge nauwkeurigheden die hij met een spe ciale meetketting wist te bereiken, waarover verderop meer. De Nederlandse bronnen in deze groep laten zien hoe de drie bekendste Nederlandse auteurs uit de achttiende eeuw de ketting beschreven. De laatste groep bevat een paar voorbeelden van metrische meetkettingen uit zowel Neder landstalige als Engelstalige literatuur. Met name het werk uit 2004 (eerste druk 1999) van S.K. Roy is interessant, aangezien dit het mo dernste werk is dat ik kon vinden waarin over de meetketting geschreven wordt, omdat dit nog in gebruik is: "In our country it is fre quently used though in other countries it is being gradually replaced by tapes" (in ons land wordt hij veelvuldig gebruikt, hoewel het in andere landen geleidelijk vervangen is door meetveren).42 Roy is docent aan het Bengal Engineering College in Durgapur, India, het land waar meerdere bedrijven nog steeds meet- kettingen produceren. Precisie Aangezien de meetketting momenteel nog door zeker 26 fabrikanten geproduceerd wordt (zie afbeelding 3), gaat hij al ten minste 575 jaar mee, ruimschoots langer dan de theodoliet.43 Kennelijk heeft het instrument bepaalde eigen schappen die zeer gewaardeerd worden; zoals Aardoom reeds schreef: "In vergelijking met het in de Middeleeuwen voor de lengtemeting nog gehanteerde meetkoord, was de uitvinding van de meetketting een precisieverhogende doorbraak."44 Dat de precisie van het meetkoord al in de zes tiende eeuw een punt van aandacht was, be schreef Benese in 1537: 14 Afb. 3. Een nieuwe meetketting van Indiase makelij 38 Rathborne, The Surveyor..., pp. 131-133 39 Gunter, The description and vse..., p. 73 40 Chesterman, James Chesterman and Company Limited, Bow Works, Ecclesal! Road, Sheffield II, England, Manufacturers since 1821 of Measuring Tapes, Rules, Gauges, Engineer's Tools, Catalogue No. 103, July, 1962, (Sheffield, 1962), p. B15 41 V. Wing, Geodoetes practicus, or, The art of surveying surveyed and laid out in a more accurate, plain and expeditious plot, then hath hitherto been performed: being a worke very usefull for surveyors, architects, engineers, masons, carpenters, joyners, brick-layers, glasiers, painters, &c. and generally for all them that are ingeniously affected with such kinde of learning (London, 1664), p. 111 42 S.K. Roy, Fundamentals of Surveying (New Delhi, 2004), p. 30 43 Zie "Measuring Equipments Instruments, Survey Chain" op Indiamart,com https://dir.indiamart.com/impcat/survey-chain.html (laatst geraadpleegd op 16/01/2017) 44 Aardoom, 'Landmeters en meetkettingtrekkers...', p. 4 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 16