Later zouden de meetpennen van ijzerdraad gemaakt worden en werden de meetkettingen soms voorzien van "...handvatten, waarin half cirkelvormige openingen aanwezig zijn, waar door de meetpen gestoken wordt."53 Werd dit correct toegepast, dan wees bij het handvat aan het ene uiteinde van de meetketting het holletje in de richting van het uiteinde, terwijl dit aan het andere uiteinde in de richting van de meet- ketting was (zie afbeelding 4). Waren beide handvatten identiek, dan konden meetfouten optreden bij gebruik van meetpennen met een andere diameter dan de holletjes.54 Indien daarbij de holletjes aan beide uiteinden rich ting de ketting wezen, dan kon de ketting slechts opgenomen worden door een van de meetpennen weg te nemen, hetgeen dan naar we aan mogen nemen de achterste zal zijn ge weest. Holletjes in de handvatten van meetkettingen waren echter geen gemeengoed, zoals een snelle inventarisatie van meetkettingen op het Internet ons leert. Over het algemeen zijn de handvatten glad (zie afbeeldingen 5 en 6) en soms zelfs van dermate dun materiaal dat ver vorming bij het aantrekken niet uit te sluiten is (zie afbeelding 6). Afb. 4. Handvatten met correct toegepaste holletjes voor de meetpennen (collectie Bezoekerscentrum Beemster) hy zelfs moet zyn ring styf tegen de penne of stok aanhouden, op dat de pennen net een Keten van malkander zyn. Men kan hier uit nu wel ramen hoe onzeker twe[e] onkundige in de Meetkonst een lyn afmeten, daar 't evenwel zommige [land]Meters van laten doen; want zulke zullen de Keten, al wildenze getrouwelijk meten, by na nooit na behoren uittrekken: somtyds leggenze die niet regt in de rojing, dan latenze die weer de hoog en laagten des velds nagaan [volgen], en meer diergelyke gebreken zynze onderhavig: dit word immers den Meter dan niet t'onregt aangewreven, als men zeid dat 't zyn schuld is.52 Afb. 5. De gladde handvatten van een 100feet Chesterman chain Afb. 6. Een van de dunne en gladde handvatten van een Franse 10 meter-meetketting 52 Morgenster, WerkdadigeMeetkonst..., pp. 68-69 53 Leusen, Landmeten en Waterpassen, p. 45 54 J.W.L. Habraken, Landmeten en Waterpassen, Handleiding voor het Technisch Onderwijs. Tekst (Batavia-Centrum, 1940), p. 13 16 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 18