Het meten geschiedde met twee man; de voor- en achterman. De voorman kon de meetketting tegen de meetpen bij de achterman aantrekken en zijn meetpen tegen het holletje aansteken. Om te voorkomen dat de voorman de meetpen van de achterman, door te hard trekken, ver stoorde, werd de meetketting ook wel anders om gebruikt.55 Terugkomend op de opmerkingen van Van Leusen dat de meetveer nauwkeuriger was dan de meetketting, moeten we ons wel realiseren dat de stalen meetveer pas in het midden van de negentiende eeuw op de markt kwamen. James Chesterman, een Engelse producent van onder andere meetkettingen en meetveren, schreef hierover: De stalen meetveer vind z'n intrede in de land meetkundige literatuur in de tweede helft van de negentiende eeuw en tot die tijd (c.1860) kon dus alleen gekozen worden tussen meetstok ken, koorden en de meetketting.57 Toen in 1873 Jordan's Taschenbuch der Praktischen Geome trie uitkwam noemde Jordan de stalen meet- veer bij naam, maar hij beschreef alleen het gebruik van de meetstok en meetketting.58 Vanaf de tweede druk van 1877, die onder de titel Handbuch der Vermessungskunde werd uitgebracht, schreef hij over de "...in den letz- ten Jahren in Deutschland allgemein an Stelle der Messkette in Anwendung genommene Stahlband(in de laatste jaren in Duitsland over het algemeen in plaats van de meetketting in gebruik genomen staalband) en lijkt de sta len meetveer een vaste plaats in het landmeten verworven te hebben.59 Uit het voorgaande mag duidelijk worden dat het aantal schakels bepalend is voor de kwali teit en houdbaarheid van de meetketting. Over dat laatste schreef T. Baker in 1857 dat de meetketting In Engeland werd voor het inkorten het advies gegeven dit te doen door removing one or more of the connecting links" (het verwijderen van een of meer van de verbindende scha- kels).61 Om die reden "...chains having three rings between each link are to be preferred to those having only two" (verdienen meetkettin- gen met drie ringen tussen elke schakel de voorkeur boven die met slechts twee).62 Het alternatief was de meetketting met één of twee stelschroeven. Deze kon of in de middel ste schakel of bij de handvatten zitten en dien de om de ketting op maat te stellen. Hoewel dit The first "metallic" woven tape, also a steel tape, appeared in 1842. These first steel tapes were made of five foot lengths riveted together, as at the time there was no method of continuous strip-hardening and tempering.56 (De eerste "metalen" gewoven meetveer, ook een stalen meetveer, verscheen in 1842. Deze eerste stalen meetveren bestonden uit vijf voet [circa anderhalve meter] lengtes die aaneengeklonken waren, aangezien er in die tijd geen methode was voor het continu harden en temperen van band.) will extend by much use, and will therefore require to be examined occasionally, and short ened, if necessary. But a good chain may be used several days, on tolerably smooth ground, with out any material extension.60 (...zal verlengen bij veelvuldig gebruik, en dus van tijd tot tijd gecontroleerd moet worden, en, indien noodzakelijk, ingekort. Maar een goede meetketting kan enkele dagen gebruikt worden, op voldoende gladde grond, zonder aanzienlijke verlenging.) 55 Hoedt, Jansen, Landmeten en Waterpassen..., p. 9 56 Chesterman, James Chesterman..., p.iii. 57 J. Heussi, D.P. van Weezel Scheffelaar, Beknopte en G emakkelijke Wijze om het Landmeten en Waterpassen te Leeren; in gerigt voor industrie- en andere scholen en tot eigen oefeningomgewerkt naar het Hoogduitsch en vermeerderd door D.P. van Weezel Scheffelaar, Geëxamineerd Landmeter. Met 113 Figuren (Gorinchem, 1864), p. 29 58 W. Jorda n, Taschenbuch der Praktischen Geometrie: Eine Sammlung von Resultaten der niederen und höheren Vermessungskunde (Stuttgart, 1873), p. 43 59 W. Jordan, Handbuch der vermessungskunde, Erster Band. Methoden der Kleinsten Quadrate und Niedere Geodasie (Stuttga rt, 1877), p. 150 60 Baker, Elementary Treatise..., p11 61 K.M. Hart, M.P.M. Hart, Usill's Practical Surveying, A Text-book for Students (London, 1973), p. 134 62 Baker, Elementary Treatisep. 9 2017-1 De Hollandse Cirkel 17

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 19