'Instrumentenfabriek Van Leeuwen' te Rucphen (1967-2002) aantal schakels in de meetketting, de lengte van de meetketting, de ondergrond en de aan dacht die aan de meting besteed wordt. Onder normale omstandigheden is die nauwkeurig heid 0.008'Ü, maar onder goede omstandighe den met de juiste ketting kan dit oplopen tot circa 0.0017*^1 tot zelfs 0.0004*{l. Inmiddels is de meetketting ruimschoots in de eenentwintigste eeuw aanbeland en wordt hij nog volop gebruikt en geproduceerd, zij het niet meer in onze omgeving. Ter afsluiting Tot slot nog een aardige opmerking van Sems en Dou over het meten met de meetketting op hellend terrein. Eerder zijn de diverse moge lijke meetfouten de revue gepasseerd, maar tot nog toe niet die die in relatie staan tot het me ten op een hellend vlak. Uiteraard wil men zo nauwkeurig mogelijk de horizontale afstand vinden en moet het uitende van de horizontaal gehouden meetketting op het hellend vlak overgebracht worden. In modernere tijden kon dit met een schietlood, door een jalon met een doosniveau recht te houden, of door reken kundige compensatie van de schuin-gemeten afstand uit de bekende hellingshoek, maar Sems en Dou hadden hier in 1600 zo hun eigen methode voor: Prof.dr.ir. Leen Aardoom Als "Instrumentenfabriek Van Leeuwen hield de onderneming daarna op te bestaan"1; een conclusie die Mgr. D. van Leeuwen te Antwer pen aanspoorde tot nader onderzoek inzake het lot van de fabriek van zijn oom Cornelis Johannes van Leeuwen, nadat deze in 1994 was overleden. Was de opkomst en ontwikkeling van de onderneming te Delft, in de jaren 1945 1967, mede aan de hand van het door de Kamer van Koophandel aldaar bijgehouden handelsre gister redelijk precies en betrouwbaar te recon strueren, door de verhuizing in 1967 naar het Noord-Brabantse Rucphen was het zicht op de verdere gang van zaken vervaagd en was de niettemin gepoogde reconstructie2 gebaseerd op incidentele eigentijdse berichtgeving en la tere overlevering. Onbevredigend als de heer Van Leeuwen dit vond, raadpleegde hij recente lijk het archief van de Kamer van Koophandel te Breda, waar de onderneming, zeker eertijds, ook moest zijn geregistreerd; met succes en leidend tot het inzicht dat 'Instrumentenfabriek Van Leeuwen', zij het op papier, nog tot 2002 heeft bestaan. De door de heer Van Leeuwen gevonden verhelderende gegevens zetten ver volgens aan tot raadpleging van de kadastrale registraties van onroerend goed transacties be treffende instrumentmaker C.J. van Leeuwen 23 Daer beneffens [verwijzend naar de algemene meetfouten bij het gebruik van de meetketting] staet oock wel t'aenmercken inde landen te meten die seer op ende neder gaende sijn datmen boven der aerden recht om hooge over tlant henen de lengte moet meten waer inne datmen vande eynden der keten (die hooghe verheven is om recht te mogen gaen) moet recht nedergaende loot-linien maken t'zy door behulp van natticheyt uyt u mont ofte andersins na u beste gheleghentheyt.82 82 Sems, Dou, Practijck des Lantmetens..., p. 53 1 Leen Aardoom, Cornells Johannes van Leeuwen (1917-1994), fabrikant van speciale instrumenten, in: DHC 2016-1, pp. 8-16 2 Idem 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 25