faisait suite a un exposé par ce scientifique de renom sur le thème Scientific measuring instruments in the 16th century Elle salue notamment ses travaux de recherches scienti- fiques sur l'Arc Géodésique de Struve et son röle déterminant dans le classement de celui-ci sur la liste du patrimoine immatériel de l'UNESCO en 2005.Elle vise également a sou- ligner le projet, d'une qualité muséale inégalée, de reconstitution de la bibliothèque de Gérard Mercator, comprenant de nombreux ouvrages d'époque du 16ème siècle.' www.didierreynders.be/2016/12/12/) en Tropos (xponq), wat «draai» betekent. Het is een passende naam voor een instrument dat kan worden gedraaid om de zon in de richting van een bepaald punt te reflecteren. (Redactie DhC) Zeeuws bankraadsel Een paar weken geleden was ik (Hans Gies- bertz) op vakantie in Aagtekerke bij Domburg. Bij het fietsen in de omgeving kom je opeens weer landmeetkundige verwijzingen tegen. Vlak bij Domburg, in Oostkapelle, heb je een Landmetersweg. Aan de rand van Aagtekerke, aan de Slotdreef, staat een bank met bordje dat het geschonken is door het Kadaster Zeeland in 1995. Helaas kan ik de reden van de schen king niet vinden. Navraag bij twee oud-mede werkers van het Kadaster Zeeland leverde ook niets op, ze wisten niet eens van het bestaan van het bankje. (www.kwartiervannijmegen.nl, 2016) CH/.ioc), wat «zon» betekent Een IGIE-voorbeeld De inventariserende Rienk Mebius en zijn compagnon Paul vd Schelt wisten niet wat voor instrument van De Koningh uit 1910 het was bij de WUR. Na een brede mail gaf John Vossepoel snel een onderbouwd antwoord: een heliotroop. Wikipedia leert het ook mits je de naam al weet: De heliotroop is een instrument dat gebruikmaakt van een spiegel om het zon licht over grote afstanden te reflecteren om zo de posities van de deelnemers in een land land meetkundig onderzoek te markeren. De helio troop is uitgevonden door de beroemde Duitse wiskundige Carl Friedrich Gauss. Het woord "heliotroop" is samengesteld uit de Oud Griekse woorden: helios Ooit ook instrumenten in Goudse Librije 'De wetenschappelijke instelling van de librije- meesters blijkt ook uit de aanschaf van weten schappelijke instrumenten, zoals drie astrola bia, twee kwadranten en twee globes in 1653. De twee globes waren de aard- en de hemel- 28 De Koningh-heliotroop bij WUR (foto Rienk Mebius) Zeeuws bankraadsel. ...in Aagtekerke (foto's Hans Giesbertz) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 30