globe van Johannes Blaeu. Genoemde instru menten ziin tegenwoordig niet meer aanwezig. Het instructieboekje voor de globes van Blaeu is er nog wel (librije-collectie 559 A 6).' (Jan Willem Klein, De Goudse stadslibrije, in: Bedaux Leerintveld (red.), Historische Stadsbibliotheken in Nederland, Zutphen 2016, p. 69) Sailor with (octant as) a Sextant Shop Sign 'A Sailor with a Sextant Shop Sign, Polychro- med Wood, 19th Century. A figure such as this would most likely have been used as a sign for a nautical instrument maker. In The Flowering of American Folk Art (1776-1876), Jean Lip man Alice Winchester, page 159, another figure of a sailor holding a sextant is shown (24 inches tall). It hung over the door of James Fales, a nautical instrument maker in Newport, RI, c 1810 and then over the shop of James Fales, Jr. in New Bedford, Mass c 1830-80 and is now in the Whaling Museum of New Bedford, Mass.' (www.vandekar.com) toon te stellen. De wet van Snellius beschrijft de afbuiging van licht bij de overgang naar een ander medium. (www.universiteitleiden.nl) Humor of beroepstrots? 'Markku Vilikka heeft bewaard op Surveying and surveyors - humor, via Land Surveyors United' aldus de tekst bij een best leuk recent plaatje. (www.nl.pinterest. com) Leidse muurformule van Snellius onthuld Op donderdag 3 november 2016 vierde de Universiteit Leiden de officiële onthulling van twee muurformules in de Leidse binnenstad. De wet van Snellius en de formule voor de Lorentzkracht schitteren vanaf toen op twee muren in het historische centrum. Ze zijn onderdeel van een project om ruim tien baan brekende formules met Leidse oorsprong ten- Wim Schoenmaekers uit Heerlen kreeg een foto door om er achter te komen waarom een kompas daarop een afwijkende oost-westaan duiding heeft. (Zie over hem DHC 2007-2 'Memoires van een mijnmeter', én zijn webstek met volzinnen als deze: 'MIJNMETERS. 29 De wet van Snellius op een muur aan de Hooigracht in Leiden. (www.universiteitleiden.nl) Waar is dit? (www.nl.pinterest.com) Kompassen met afwijkende O-W-aanduiding 19de-eeuwse winkelreclame van instrumentmaker www.vandekar. com ...en deze ook al? www.nl.pinterest. com 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 31