Dit is een van de belangrijkste onderwerpen daarom raadpleeg ook deze belangrijke site www.hollandsecirkel.nl Ene Jac Diederen wist het: 'De mijnmeet- hangkompassen (zie link: wiki/Hangekompass) en ook de mijnbouwgeologen-kompassen heb ben allemaal een tegengestelde O-W-weergave. Het hangkompas werd aan een touw gehangen dat tussen twee polygoonpunten gespannen was. Door de tegengestelde weergave kan di rect de richting rechts ten opzichte van het noorden afgelezen worden bij de punt van de kompasnaald. Met dit azimuth en de gemeten afstand kunnen de coördinaten van het vol gende meetpunt berekend worden. Het kompas op de afbeelding is zeer waarschijnlijk een ge- ologen-inzetkompas, dit kompas kon in een rechthoekige houder/plaat gezet worden waar door het ook opgehangen, of langs de strijklijn van een breuk gehouden kon worden. Mijn- meet-hangkompassen van het merk Freiberg zijn nog steeds nieuw te krijgen voor ongeveer €1.000. Zelf heb ik recent nog een schitterend nieuw Chinees hangkompas besteld voor €50. Door het toenemend gebruik van ijzer in de mijnen raakte het hangkompas voor veelhoeks metingen in onbruik en werden de theodolieten meer en meer ingezet. Even Googlen op 'Hangekompass' geeft veel informatie.' (www.mijnbouwwim.nl) Uit MD-archief op Nationaal Archief Het archief MD P&O 1945-1996 met 368 in ventarisnummers is ook relevant voor geïnte resseerden in bedrijfsopleidingen bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. (Het nummer van de archieflnventaris is 2.16.5149.) Inventarisnummer 230 van deze toegang zij hier als voorbeeld genoemd: Cursus landmeet kundige berekeningen, ontwikkeld door ir. A. van der Weele 1947-1948, 1 pak. Uit de verantwoording van de archiefbewer king (2010) is dit overigens voor oud-werkne mers een geruststellend fragment: 'Bij de aanvang van de bewerking was de to tale omvang van de bestanden van de Directie Meetkundige Dienst 1945-1996 samen 64 me ter. Hiervan is in totaal 7.75 meter voor bewa ring aangewezen en overgebracht naar het Nationaal Archief. Verder is er 9.5 meter ar chief als vernietigen op termijnbestand terug gestuurd naar de beheerder. Het te vernietigen bestand is, na verkregen toestemming van de beheerder, afgevoerd conform het rijksover heidscontract naar Van Gansewinkel Neder land BV en daar op de gebruikelijke manier vernietigd.' (Adri den Boer, www.gahetna.nl/collectie/ archief/pdf/NL-HaNA_2.16.5149. ead.pdf) 30 Geologen- inzetkompas... ...en mijnmeet-hangkompas met afwijkende oost-westaanduiding (www.mijnbouwwim.nl) KéUëéuu] ArcJUrf Ihni ainhiïfmifenlirin i Inventaris van het archief van de Meetkundige dienst {Organisatie en Personeel), 1945-1996 Een archiefinventaris van de MD op het Nationaal Archief (www.gahetna.nl) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 32