'Collectie authentieke grondbelastingplans van de gemeente Otterlo gemaakt in de peri ode 1880-1887 door het Kadaster in Arnhem. Het gaat in totaal om 31 kaarten: 1 overzichts kaart (schaal 1:25000) en 30 deelkaarten (de meeste schaal 1:2500, sommige 1:5000) waar bij van 1 deelkaart 2 versies. Zgn. schattings- kaarten, die werden gemaakt door het kadas ter om de grondbelasting te bepalen. Gesigneerd door de Ingenieur-verificateur Haverholte te Arnhem.' (Het Kadastermuseum verwierf ze eind november samen voor €60!) Een 'extremely rare Van Keulen cross staff' (Amsterdam 1786) bracht op 7 januari 2017 €3000 op na een taxatie van €7.500-€10.500 van veilingmeester Nicholas Couts. Object moest wel worden afgehaald in Frankrijk. (www.catawiki.nl) Hemelcartografie bij GIN-themagroep Op vrijdag 18 november 2016 hield de GIN- themagroep Geschiedenis van de Kartografie een studiemiddag over hemelcartografie. Een dertigtal belangstellenden kwam bijeen in 'De Stadsherberg' alwaar hen een gevarieerd pro gramma werd voorgeschoteld. De aanleiding voor deze studiemiddag om in Franeker bijeen te komen was de tentoonstelling 'Varen op de sterren'. Die tentoonstelling is te zien in het eerder in 2016 prachtig verbouwde en uitge breide Koninklijk Eise Eisinga Planetarium. Nautische instrumenten en historische kaarten zijn een belangrijke attractie op die expositie. De vier lezingen werden verzorgd door prof. dr. Hans Mol, die met zijn HISGIS-poject werkt aan digitalisering van Nederlandse his torische kaarten. Dit project heeft onderdak bij de Fryske Akademy. Zie voor meer informatie www.hisgis.nl/. Aansluitend ging dr. Rob van Gent, wetenschapper bij het Departement Wiskunde van de Universiteit Utrecht, in op de geschiedenis van sterrenkunde. Hij liet zien hoe deze zijn weerslag had op het in kaart brengen van de hemel door de eeuwen heen. Daarbij liet hij prachtige afbeeldingen zien. Hij heeft vanaf medio 1995 namens het Mu seum Boerhaave bij de Werkgroep Geschiede nis der Geodesie gezeten, omdat hij bij dat museum de collectie landmeetkundige-, astro nomische-, zeevaartkundige- en wiskundige instrumenten onder zijn hoede had. Hij is als astronoom afgestudeerd en gepromoveerd. Tij dens zijn functie bij het Museum Boerhaave heeft hij ook een boekje geschreven: "De he mel in de hand. Twee astrolaben van het Mu seum Boerhaave." Uit die Werkgroep is eigen lijk de huidige Stichting de Hollandse Cirkel ontstaan. Hij heeft dus duidelijk de nodige kennis op "ons" vakgebied. Behalve globe-paren en kaarten van de sterren hemel, is het astrolabium een instru ment waarmee hij zich nog steeds bezighoudt. Diederick Wildeman, conservator Zeevaartkunde en Bi bliotheek bij het scheepvaartmu seum in Amsterdam, behandelde het belang van zeekaarten voor de navi gatie. En Adrie Warmenhoven ten slotte, directeur van het Planetarium zelf, maakte de bezoekers op aanstekelijke De muis werd geschilderd... Marina Dieul schilderde veel muizen. 'Petit souris 199 uit 2015 is hier in 'Histo risch nieuws' alsnog het aanhalen waard: 'En parlant de science, la souris et le théodolite.' (www.marinadieul. blogspot. nl/2015/06/ petite-souris-199.html) 34 Fragment van één van de 31 door het Kadastermuseum verworven Otterlokaarten www.catawiki.nl Weer rijk veilingaanbod 'Petit souris 199'. 2015 (www.marinadieul. biogspot.nJ) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 36