wijze enthousiast voor Eise Eisinga en zijn wonderbaarlijke en ingenieuze bouwwerk. Een korte wandeling in de beginnende sche mering bracht de circa 30 deelnemers ver volgens naar het wereldbekende Eisinga- planetarium, dat inmiddels drie panden beslaat en zodoende voorzien is van een bezoekers centrum dat de stroom van 40.000 bezoekers per jaar aan kan. Directeur Warmenhoven liet deze rondleiding niet over aan een van zijn acht rondleiders maar deed hem zelf, op zeer enthousiaste en deskundige wijze. Vervolgens was er tijd (deels na sluitingstijd) voor de be zichtiging van de tentoonstelling en voor een gezellige borrel tot slot. (Herman Quee, Jan Stehouwer en Peter Quirijnen) Manuscriptkaart Dou uit 1629 'De collectie van Oud Zoeterwoude is uitge breid met een unieke manuscriptkaart uit 1629. De kaart, getekend door de beroemde land- meter Jan Pietersz Dou, geeft een stuk grond in Zoeterwoude weer dat in eigendom is van ene Claes Claesz van Leeuwen. De kaart is aangekocht op een veiling. Donderdag 29 sep tember is een replica door Gerard van der Hoeven, voorzitter Oud Zoeterwoude, voor het eerst getoond. Dat gebeurde tijdens de dona teursbijeenkomst van Oud Zoeterwoude. Daar bij waren de heren Ton de Gans, wethouder van Zoeterwoude en Cor de Graaf van Erfgoed Leiden en Omstreken als speciale gasten aan wezig. Dat tweetal heeft zich - met ook de Vereniging Oud Leiden - ingespannen dat Oud Zoeterwoude in bezit kon komen van de kaart. Er zijn meer documenten aangekocht die be trekking hebben op de geschiedenis van Zoe- terwoude. Zoals charters met zegels uit 1457 en 1462, charters van de periode rond 1600 en 28 documenten uit de 18e eeuw. Voorzitter Van der Hoeven van Oud Zoeterwoude: "Alle docu menten, maar vooral de eeuwenoude manus- criptkaart, zijn voor onze stichting uiterst waardevol. We zijn blij dat de koop is gelukt." Het originele exemplaar van de bijna 400 jaar oude manuscriptkaart - aangetast door de tijd - blijft veilig bewaard in het regionale archief te Leiden. In Oudheidkamer Suetanborgh aan het Suetanpad is de replica te zien. (www.oudzoeterwoude.nl) 175 jaar TU Delft In 2017 bestaat de TU Delft 175 jaar. 'Om dat te vieren zetten we Delft 175 dagen lang in het teken van Technology for Life', aldus de orga nisatie. Tot en met 6 juli zijn er op en rond de Hemelcartografie in Franeker (foto Peter Quirijnen tw Zfittt Anno 2016 nóg blij met werk van landmeter Jan Pietersz Dou (www.oudzoeterwoude.nl) 2017-1 De Hollandse Cirkel 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 37