campus allerlei activiteiten voor en door stu denten, medewerkers, alumni, bedrijven en Delftenaren. Zie http://175.tudelft.nl. Sinds 1 februari en tot 30 april 2017 is in de Treasury (centrale hal) een tentoonstelling te zien over de Koninklijke Akademie (1842 - 1864). De vitrines zijn ingericht met materiaal uit het Trésor en objecten uit de erfgoedcollec tie. Centraal binnen deze tentoonstelling staan de studenten uit die tijd. Naast onderwijsmate riaal en inschrijfboeken zijn er instrumenten te zien waarmee de studenten indertijd gewerkt kunnen hebben; zoals een theodoliet, een wa terpasinstrument en een planimeter. Ook in strumentjes naar het ontwerp van professor Lipkens (1782-1847), uitvinder en de eerste directeur van de TU Delft, zijn tentoongesteld. De tentoonstelling is opgezet door het Erfgoed team van de TU Delft Library. De vereniging Histechnica zal aan de TUD een lustrumboek (ca 250 p.) aanbieden met ook véél geodesie. (Sylvia Nijhuis en Joop Gravesteijn) Eindelijk komt er een echt rechte weg In het Ad van van 23 januari jongstleden stond een artikel over een nieuw te bouwen kunst werk, bedacht door de Eindhovense kunstenaar John Körmeling. Het betreft "...een echt rechte weg...", "...om je te verwonderen over zoiets als de kromming van de aarde." Journalist Rob Schoonen schreef hierover dat "Het kunstwerk bestaat uit een stuk weg van 6 kilometer lang en 120 centimeter breed. Gemaakt van klei- schelp. De weg komt te liggen op een dijk, even ten noorden van het dorpje Hornhuizen, in Groningen." Bijgaande afbeelding komt van de website van het AD en toont het kunstwerk als 9 kilometer lang, maar in de krant is deze uiteindelijk dan toch teruggebracht naar 6 kilo meter. De opstapjes aan beide uiteinden zijn door de aardkromming circa 0.7 meter (of 1.6 meter in geval van de 9km-versie). Maar wat is recht? Het artikel geeft hier geen verdere uitleg over, behalve dan dat een landmeter van het bedrijf Geomaat de dijk [heeft] opgemeten. Met behulp van een satel liet, want dat is het meest nauwkeurig. Om de 50 meter werd een punt vastgesteld en zo kan 36 175 jaar TUD: vitrines en kijkers, waarmee de TUD nu 'achterwaarts insnijdt' (foto Sander van Dam) Lipkensvitrine met zijn 'Equerre a miroirs...met gebruiksaanwijzingen van W.F. Bruinier, landmeter van het Kadaster te Alkmaar, Alkmaar 1862 (foto Sander van Dam) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 38