Varia: landmeten bij RWS nog persvoer... Klipuws uit Assen de weg uiterst precies worden uitgevoerd." Velen van ons zullen zich hierover verwonde ren. De optimisten zullen het een grappig initiatief vinden, maar de pessimisten (of rea listen) onder ons zullen aanvoeren dat we met "een satelliet" niet veel kunnen uitvoeren en dat het zeker niet de meest nauwkeurige me thode is. En nogmaals: wat is recht? Is recht als we uitgaan van de geoïde, of als we uitgaan van de ellipsoïde (en welke dan)? Of is recht als we het licht volgen terwijl we er langs kij ken en welke refractie houden we dan aan? En tot op welk niveau moet de weg recht zijn? Zelfs als de GPS-ontvanger de orthometrische hoogte geeft, dan nog is dat slechts een bena dering (model) van de werkelijkheid, en met een punt elke 50 meter en een verticale nauw keurigheid van circa 3-5 centimeter wordt het al snel een hobbelige lijn. Niettemin is Körmelings idee een alleraardig ste poging om de kromming van de aarde in beeld te brengen, "Gewoon, omdat het kan en daar zullen we het glas op heffen, of het nu half vol is of half leeg... (Nicolas de Hilster - www.ad.nl) AWSV Alkmaar, (Henk)2 Henk f Henk Het is alweer een tijdje geleden, 12 jaar om precies te zijn, dat de Alkmaarse Weer- Sterrenkundige Vereniging (AWSV) Metius in ons blad genoemd werd. Destijds werd zij ge noemd in het artikel 'Beelden van Nederlandse Landmeters' en werd haar website geciteerd in verband met een beeld van de Alkmaarse land meter en vestingbouwer Adriaan Antonisz., vader van drie zonen die allen de achternaam Metius kregen en bij ons wel bekend zijn. Ditmaal staat de vereniging in ons blad wegens het recentelijk ontvallen van twee van haar leden, voorzitter lid van de Werkgroep Theore tische Sterrenkunde Henk Verbeek en Henk Klippel, ook lid van dezelfde werkgroep. In het voorwoord van de laatste editie van het Metius Magazine werden ze herdacht met de formule (Henk)2 Henk f Henk, een passend eerbe toon aan twee mannen wier harten bij de theo retische sterrenkunde lag. Langs deze weg willen wij bij hun overlijden stilstaan en hun familie, vrienden, maar ook AWSV Metius sterkte toewensen. (Redactie DHC) Wat had de provinciehoofdstad Assen in het bezettingsjaar 1942 als nieuws? Een ambtenaar van Rijkswaterstaat (RWS) was geslaagd voor Landmeetkundige PBNA deel 1! (PBNA staat voor Polytechnisch Bureau Nederland in Arn hem en is in 1912 opgericht. Sinds het najaar van 2004 opereert PBNA vanuit Zwijndrecht, maar daarvóór waren hun landmeetopleidingen al lang verdwenen.) LandnreetkundlKÊ, 37 Echt rechte weg? (www.ad.nl) (Drentsch Dagblad, 23 juli 1942) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 39