Analoge blokvereffening in de jaren vijftig en zestig Ir. Jan Timmerman 1. Inleiding In de jaren 50 en 60 van de vorige eeuw kon er nog niet over voldoende computercapaciteit worden beschikt om grote blokvereffeningen uit te voeren. Er werd daarom gezocht naar methoden om het rekenwerk dat aan de foto- grammetrische kartering van grote gebieden (blokken) voorafgaat, zoveel mogelijk te beper ken. Een van die methoden is de Analoge Blokvereffening1 zoals ontwikkeld en gepaten teerd2 door prof.dr. H.G. Jerie, destijds verbon den aan het ITC te Delft. Het Kadastermuseum te Arnhem beschikt nog over materialen waarmee dit systeem werd toegepast. Ook collega dr.ir. Frank van den Heuvel bleek nog een kist met die spullen te hebben (dit materiaal is nu in het bezit van de stichting De Hollandse Cirkel (DHC)). Met al dit materiaal kon op de GeoBuzz 2016 door DHC een demonstratiemodel van zo'n vereffening worden getoond. Dit model werd opgebouwd door de auteur met hulp van Jan de Jong. Voor het samenstellen van dit model had de Technische Universitat in Wenen gelukkig nog een gebruikshandleiding. Emeritus hoogleraar prof.dr. Peter Waldhausl herinnerde zich dat er nog een exemplaar in het archief moest liggen. Hij was zo vriendelijk te gaan zoeken en zo kon hij ons geweldig van dienst zijn. Zonder deze gebruikshandleiding zou het wellicht niet gelukt zijn om een model samen te stellen. Vandaar een woord van dank voor de ont vangen hulp uit Wenen. Het - hernieuwde - contact met prof. Wald- hausl leidde bovendien tot een plezierig e-mail- verkeer. Zo mailde hij ook nog een anekdote over het destijds uitproberen van de methode op de TU in Wenen als volgt: Wir hatten gera- de einen Lageausgleich geschüttelt, das störte den Hofrat Bayerl im Zimmer unter unsrem. Er kam herauf und sprach etwas überlaut zu uns, wurde aber sehr kleinlaut als Professores Neumaier und Schermerhorn zur Tür herein kamen, die ihn stehen liessen und sich nur mit uns unterhielten und begeistert waren, wie gut man die von der Flugrichtung der Streifen ab- hangigen Kappa-Streifeinkrümmungen sehen konnte, was diebeiden in euphorische Hoch- stimmung versetzte. Und was uns natürlich die spateren Iterationen nur noch intensiver schütteln liess. Das war jedenfalls Spass den die PATM43-er und heutigen Bündelaus- gleicher nie haben werden. En ook mailde hij nog de volgende ervaring: Der Jerie Analogausgleichung war jedoch ein wesentlicher Schritt in der Entwicklung. Ich habe damit das, was ein Ausgleich bewirkt, wirklich verstanden und nun auch gut erklaren können. Das hat den Studenten wieder ge- holfen, den Vorlesungen über Ausgleichungs- rechnung zu folgen, denn nicht alle denken rein mathematisch. Wir haben heute viele Damen unter den Studierenden, von denen viele durch das Analoge erst den Kern der Sache richtig verstehen. Du hast sicher recht, ein Ausstellungs-, ein Lehrbeispiel aktiv zu erhalten. l)tl H&llapdse Cirkel I juucwnvU.it h TT%1% GeoBuzz 2016: links ir. Jan Timmerman; rechts ere-voorzitter DHC dr.ir. Herman Quee 1 H.G. Jerie, Block Adjustment by Means of Analogue Computers, in Photogrammetria Vol. 14 1957-1958, p. 161-176 2 Patent BE57 1569(A2): Analogon Rekeninrichting en Werkwijze voor het oplossen van de vergelijkingen die bij gebruikmaking van de methode der kleinste kwadraten optreden, in het bijzonder in de fotogrammetrie voor de blokvereffening van de planimetrische positie van secties van een blok. ITC Delft 2 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 4