Zo'n schijf wordt later op de luchtfoto's een klein wit stipje, dat voor de vervaardigers van de kaarten van nut is voor het bepalen van de aansluitingen van de verschillende foto's op elkaar en voor het bepalen van de juiste schaal van de kaarten.' Deze militaire wentelwiek werd geolo gen door de kapitein-vlieper J. E. Huifkes uii Soes torberg. Aan boord Waren toorts de adjudant A, A. Kflrel )JUbHe relations officier ton de vliegt>n- s\s Leeuwardenen de heer N. F. Herpen Henegouwen, landmeetkundige van de Landmeetkundige dientt van Rykswaterstaat te Delft, De heer Bergen Henegouwen maakte met een dubbel stel camera's, samengebundeld op een statief foto's, Precies om dc twee minuten. Aan de hand hiervan en van het tijdschema zal men later precies kunnen nagaan hoe de gang van zaken Is geweest en welke fouten er eventueel ïyn gemaakt, zodat men daarmee by volgende gelegenhe den rekening kan houden. Bij dc Fotograaf Nico van Bergen Henegouwen van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat (MD) heette in de krant 'landmeetkundige', net zoals de MD 'Landmeetkundige dienst' heette. Maar hij haalde de pers met werk voor het dichten van de Lauwerszee. Adri den Boer Citaat te mooi voor commentaar: 'Het uitleg gen van de witte schijven in verband met de komende luchtkartering van het Koningsdiep, waarover wij onlangs een en ander hebben ge schreven, is maandag begonnen. Drie ploegen van de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster zijn aan het werk getogen om de ongeveer drieduizend schijven een plaatsje te bezorgen. In de omgeving van Drachten, langs Rijksweg 43, gebeurde dat door de meet- arbeiders D. van der Zwaag, S. Verbruggen en IJ. Harkes. De heer Harkes is eigenlijk werk zaam bij Rijkswaterstaat doch hij was mee gegaan omdat hij ter plaatse de zogenaamde „vaste punten" goed kent. Op de foto slaat de heer Verbruggen een schijf vast op een paaltje. Recent natpersvoer De jaarlijkse kustmetingen werden uitgevoerd door kustmeetploegen die op de Wadden eilanden waren gestationeerd. Geleidelijk aan werden die metingen vervangen door de foto- grammetrische kusthoogtemetingen onder supervisie van de Meetkundige Dienst. Al dit werk dat door de regionale directies en de studiediensten werd uitgevoerd vereiste op alle niveau's de nodige afstemming. Een kerstboom aan overlegorganen was het gevolg. Daarnaast gingen de ontwikkelingen bij al deze metingen ook door. De eerste computer aan boord, een HP 9825 met 16Kb geheugen, deed zijn intrede. Spoedig gevolgd door een update naar 32 Kb. In dezelfde grote toverdoos, die meer ruimte aan boord vroeg dan onze gezette schipper (onze smartphone herbergt tegenwoordig al gauw 64 Gb). Ook hier weer, hoe kan het ook anders, een landelijke werkgroep, de Projectgroep Automatisering Lodingen (PAL) onder regie van de Meetkundige Dienst. Jarenlang moesten de dieptecijfertjes in de kaart echter nog met de hand getrokken worden, omdat dat "stomme ding" niet kon denken. (Oud-waterstater Louis van Schaik [Dir. Friesland], in: VORbericht 2017-1) 38 (Leeuwarder Courant, 23 mei 1969) (Leeuwarder Courant, 2 maart 1960) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 40