Varia: MD-verzetsstrijder (niet) vergeten? Ene Adri de Keizer werd over zijn Bies- boschverzet geïnterviewd in De Telegraaf van 2 december 1989: „We begonnen als een stel wildebrassen, maar al snel was er geen weg terug meer", zegt hij. „Ik was een snotneus, die niet veel te verliezen had. Daarom heb ik veel meer respect voor een man als Koos Hoevenaren uit Lage Zwaluwe, die bij de landmeetkundige dienst van Rijkswaterstaat werkte en de Biesbosch als geen ander kende. Hij zat nota bene al in bevrijd gebied, maar ging toch telkens heen en weer. Hij was al veertig jaar, getrouwd en liet dertien kinderen, een vrouw en een oude moeder achter." Bedoeld zal zijn wanneer hij zóu zijn gevallen: op de RWS-gedenksteen bij de MD (nu CIV) kwam zijn naam niet te staan. Een interview met zijn zoon over de crossings is te bekijken en te beluisteren op internet.1 Na publicatie hiervan in nummer 2016-4 van het VORbericht voor gepensioneerde RWS-ers kreeg ik subiet een mail van oud-collega Piet Westdorp van die MD (Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat): 'Adri, mijn vrouw (Nel) komt ook uit Lage Zwaluwe en heet ook Hoevenaar. In een van de eerste ontmoetin gen, die we hadden met Wim IJzereef en waar bij Nel haar achternaam noemde, konden we bij Wim en Ans IJzereef niet meer stuk omdat Wim in de oorlog dankzij Koos Hoevenaar in de Biesbosch ondergedoken had gezeten. Koos is een achterneef van Nel. Overigens heet de man Koos Hoevenaar, maar werd in het dorp wel Koos Hoevenaere genoemd, dat wel.' (Onze oudere collega IJzereef kwam al in 1939 als adspirant landmeet kundig ambtenaar bij de MD.2) Het levensbericht van deze meetarbeider staat uitge breider en met bijgaande foto op een andere web site.3 'Jacobus Cornelis (Koos) Hoevenaar (Lage Zwaluwe, 28 september 1898 - Lage Zwaluwe, 22 november 1973) was gehuwd en vader van zeven zonen en zes dochters. Hij was een Nederlandse verzetsstrijder tijdens de Tweede Wereldoorlog en trad reeds in 1942 toe tot het verzet en behoorde in 1944 tot de vaste acht crossings Hij opereerde zowel vanuit Lage Zwaluwe, als het toen nog bezette Sliedrecht, waarbij hij vooral in het belang van de mili taire koerierslijn diende. Voor zijn stoutmoedig optreden is Hoevenaar in 1948 onderscheiden met de dapperheidonderscheiding: De Bronzen Leeuw, met eervolle vermelding. De versierse len werden hem 14 juli 1949 te Sliedrecht door ZKH Prins Bernhard opgespeld. Het grootste deel van zijn werkzame leven werkte Hoeve naar in de Biesbosch als griendwerker, als ook een aantal jaren als hulpmeetkundige in dienst van Rijkswaterstaat. Eén van de superieuren, tevens medewerker van de landelijke spionage/ inlichtingen-groep Albrecht vond hem bereid zich in te zetten als Liniecrosser. Zijn werk zaamheden in dienst van Rijkswaterstaat, zijn grondige kennis van de Biesbosch, zijn liefde voor God, koning en vaderland en niet onbe langrijk; zijn durf, doortastendheid en enigs zins zijn belustheid op avontuur, hebben hem destijds doen besluiten deel te nemen aan de Line-crossings. Een monument aan de zuide lijke Ameroever te Lage Zwaluwe herinnert aan de Liniecrossers en hun daden. Om de Zwaluwse crosser persoonlijk te herdenken is een straatnaam in zijn geboortedorp naar hem vernoemd met als opschrift: J.C. Hoevenaar- straat "Line-crosser 2e Wereldoorlog In mijn meer dan 41 jaar dienst bij de MD heeft dit verhaal mij nooit bereikt. In mijn twee Varia's over de MD in oorlogstijd werd het in dit blad ook niet gememoreerd.4 Zelfs Adolf Waalewijn, sinds 1950 MD-er, wist er (dus) kennelijk niets van bij het schrijven van 39 1 http://www.bevrijdenbezet.nl/route/martinhoevenaar/ 2 K&L 1939, p. 216 3 http://liniecrosser.nl/albrechtgroep/jacobus%20cornelis%20hoevenaar.html 4 DHC 2015-3 'Varia: MD-landmeters in oorlogstijd' en DHC 2015-4 'Varia: meer MD in oorlogstijd' 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 41