Varia: Hollandse cirkel langs Portugese snelweg? zijn proefschrift.5 (Zijn register achterin geeft na de persoonsnaam 'Hitler, A' en de plaats naam 'Hoek van Holland' geen 'Hoevenaar, J.C.') Onbekend is nóg wie 'Eén van de superieuren, tevens medewerker van de landelijke spionage/ inlichtingengroep Albrecht' was. Hij stelde de meetarbeider een gevaarlijke vraag. Adri den Boer Tijdens een recente rondreis door Zuid- Portugal kwamen we terecht in de zg. Pousada (hotel) te Sagres. Bij het melden bij de receptie sprong onmiddellijk een instrument in het oog, dat op een schemerlamp was gemonteerd (foto's 1 en 2). Op mijn vraag waarom dat in strument daar hangt, was het antwoord 'om onze relatie met het maritieme te benadrukken' (of woorden van gelijke strekking). Te weinig had ik me gerealiseerd, dat Sagres, hoog op de rotsen naast kaap St. Vincent, voor altijd ver- bonden is met (prins) Hendrik de Zeevaarder (Infante D. Henrique, of Infante de Sagres) die daar in de 15de eeuw zijn navigatieschool be gon. Ook de fortificaties van Sagres worden aan Hendrik toegeschreven. De Pousada bleek ook verder in maritieme sfeer aangekleed. Het instrument dat mij eerst deed denken aan een Hollandse cirkel, maar wat bij nader inzien een astrolabium bleek te zijn, kwam her en der in het gebouw terug, op meerdere schemer lampen. Maar ook hangen er (originele?) histo rische zeekaarten en maritieme schilderijen. Een bijzonder stuk is een (modern) geweven wereldkaart van ca 2 x 4 m die allerlei onderzoekingstochten over de wereld laat zien, 40 5 A. Waalewijn, Achter de bres. De Rijkswaterstaat in oorlogstijd, 's-Gravenhage 1990 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 42