Varia: Nederlands ruitje met landmeter in UK Ik was op vakantie in Zuid-Engeland en bezocht in South Somerset het Montacute House. Dit is een groot landhuis met fraaie tuinen. Het is gebouwd rond 1598 door de eerste bewoner, Sir Edward Phelips, die later voorzitter van het Hogerhuis werd. In de zgn. Great Hall vielen me vier ge brandschilderde ruitjes op, met Nederlandse teksten. Op een van deze ruitjes staat een soort kelk afgebeeld met daarop een land meter die overduidelijk met een Jacobsstaf aan het meten is. Op de andere ruitjes staan Nederlandse wapenschilden en een Neder lands schip afgebeeld. Het bleek dat deze ruitjes rond 1920 op een veiling in London waren gekocht ter ver fraaiing van Montacute House door een latere huurder, Lord Curzon. Deze man was, tot hij daar tijdens de Eerste Wereldoorlog ging wonen, Onderkoning van India. Volgens zeggen zijn de ruiten op de veiling oorspron kelijk afkomstig van de kapiteinshut van een Op het ruitje met de landmeter staat als onderschrift: Lamberecht Abram, 1591. Ik heb over deze persoon geen in formatie kunnen vinden, maar wellicht is er een lezer van DHC die meer weet Frits Brouwer 42 Nederlands VOC-schip. Het bewuste ruitje 'Lamberecht Abram, 1591' Buitenaanzicht met middenonder de vier ruitjes Tilt painting, on wlui appears talwj mo- handed cup. a navigator using an early form rif jest jm, called a cross sta If, to look at tin «nor (lie Pole Star, and to work Out the ship's latitude- The instrument, als» known in mediaeval times as the Jacob's staff, <Ot*1 have a number of qns-piéCH or vanes. Tltt stalf is calibrated, Below die illustration are the wordt; LümfrmJjl Atmm 1591 De bijbehorende pagina uit informatie- boek Montacute House 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 44