Varia: basismeting of slingerwaarnemingen? In 1910 was de vraag 'wat is belangrijk: de basismeting in Stroe of de slingerwaar nemingen?' Verslag van de 110e vergadering van de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing op donderdag 22 september 1910 des namiddag te 2:15 ten huize van het lid Bosscha te Heem stede. Afwezig het lid Kapteijn wegens verblijf in het buitenland. Voorzitter: dr. H.G. van de Sande Bakhuizen. "De voorzitter (Vd Sande Bakhuyzen) brengt aan de orde het punt basismeting. Hij merkt op, dat onze resultaten zullen moeten berusten op eigen basismeting en vergelijkt men nu de urgentie van slingerwaarnemingen en van basismeting dan treed vanzelf die voor de laatste op den voorgrond. Het lid Bosscha betuigt zijn bijval met het door den voorzitter geopperd denkbeeld. De keuze omtrent den voorrang tusschen slingerwaar nemingen en basismeting is niet moeilijk. De basismeting staat in onmiddellijk verband met de aan de commissie opgedragen driehoeks meting, de slingerwaarnemingen voor het bepalen van de zwaartekracht komen in de tweede plaats ter wille van de Internationale Vereniging. Hij (Bosscha) stelt zich de vraag of het niet mogelijk is de belangen van de basismeting en van de slingerwaarnemingen te combineren. Er zal toch veel tijd nodig zijn voor het aan schaffen en aanmaken van de hulpmiddelen voor de basismeting. Het lid Muller spreekt zijn teleurstelling uit over het denkbeeld dat door den voorzitter is ontwikkeld. Met wijlen ingenieur Modderman heeft hij met lust gewerkt aan het vraagstuk der slingerwaarnemingen; het is zeer lastig geweest een opvolger voor dien ingenieur te vinden, en nu daarin geslaagd is, dank zij de medewerking van het lid Heuvelink, wordt het plan geopperd om diens opvolger eerst met de basismeting te belasten. Met de ingenieur Vening Meinesz is uitslui tend gesproken over de slingerwaarnemingen, hij weet niet beter of bij zijn in dienst treden op 1 October 1910 zal hij zich aan dit vraagstuk hebben te wijden. Hij is gefortuneerd, trakte ment is voor hem bijzaak, uit belangstelling voor het werk zal hij dit ter hand nemen. Zooals de loop van zaken is geweest, kan door de Commissie niet eenvoudig worden beschikt, aan hem zou gevraagd moeten worden in hoe verre hij genoegen neemt met wijziging van zijn werkkring. Maar er is nog meer in het oog te houden, Vening Meinesz is n.l. wel theoretisch, maar nog geen geroutineerd waarnemer, bovendien ontbreekt hem op dit moment ervaring op het gebied van instrumentkennis. Verder is naar de sprekers oordeel een basismeting in Neder land zoo goed als uitsluitend van weten schappelijke betekenis, omdat de voor de praktijk noodige kennis van de afmetingen der Driehoeks zijden voldoende verkregen is door aansluiting aan de Duitsche driehoeken. De voorrang voor basismeting voor slinger waarnemingen is dus niet zo sterk als door den voorzitter en het lid Bosscha voorgesteld. Spreker zou de gelegenheid voor het ter hand- nemen der slingerwaarnemingen, zooals die zich thans voordoet, niet gaarne voorbij laten gaan, en zou dus gaarne zien dat de basis meting aan een ander dan Vening Meinesz werd opgedragen. Het lid Kwisthout acht de eigen basismeting niet nodig voor de behoefte van het Kadaster. Door het lid Heuvelink wordt gewezen op den weg, die men voor de basismeting op Sumatra heeft ingeslagen. Er zijn geëtalonneerde (ge ijkte) draden uit Parijs betrokken waarmede de basis wordt gemeten. Dadelijk na de basis meting worden de draden ter verificatie naar Breteuil (Comité international des poids et mesures) teruggezonden. Het lid Bosscha kan deze handelwijze niet goedkeuren. De platina standaard meter werd in hoofdzaak met het oog op basismeting aan geschaft; wij dienen de lengte der basis dus uit onzen standaard af te leiden. De voorzitter betuigt zijn leedwezen, dat bij het lid Muller de illusie omtrent de slinger waarnemingen enigszins wordt weggenomen, maar zou toch gaarne zien dat met de 43 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 45