ingenieur Vening Meinesz overlegd werd omtrent de basismeting.' Gelezen en goedgekeurd in de vergadering van 1 mei 1911. Ondertekend: door H.J. Heuvelink secretaris en de voorzitter H.G. van de Sande Bakhuyzen. (Vette attenderingen zijn van ondergetekende.) Uiteindelijk heeft de voorzitter het laatste woord en Vening Meinesz gaat eerst op studie reis naar Frankrijk om een en ander te onder zoeken en te leren over basismetingen. Na deze reis kan Vening Meinesz toch beginnen aan de slingerwaarnemingen. In 1913 is de basis meting in Stroe uitgevoerd, toen bleek dat de resultaten een verschil opleverden van 1 mm per km. In 1918 werd toch maar besloten de voorlopige coördinaten als definitieve te be schouwen. Wie waren de heren Muller en Bosscha? - Ingenieur J.J.A. Muller (1856-1946), majoor der Genie (KNIL), hoofd triangulatie-brigade in het jaar 1892 op Sumatra. Later majoor van de generale staf. Op 5 augustus 1905 benoemd tot lid van de commissie. In 1909 buitenge woon hoogleraar in de geodesie bij de Univer siteit van Utrecht faculteit Wis- en Natuur kunde. Hij woonde in Zeist, dus in de buurt van de Bilt waar het woonhuis van Vening Meinesz zich bevond. - Johannes Bosscha jr (1831-1911), hoogleraar theoretische mechanica in 1860. In 1878 werd hij directeur van de Polytechnische School, de latere TU Delft, als opvolger van Cohen Stuart. In 1885 moest hij om gezondheids redenen deze functie beëindigen. Hij was de vader van Ru Bosscha die in 1923 bij Ban doeng de Bosscha Sterrenwacht liet bouwen. De Bosscha sterrenwacht was voor Vening Meinesz van belang voor kalibratie van zijn chronometers aan boord van de onderzeeërs. Pikant detail: Zo adviseerde de hoogleraar J. Bosscha (sinds 1863 lid van de KNAW) in 1875 de Meterconventie niet te tekenen waar zeventien andere landen wel aan meededen. Deze conventie diende ter verbetering en uni ficatie van het metrieke stelsel en daarvoor wilde men een internationaal bureau voor maten en gewichten oprichten. Uiteindelijk, lang na het overlijden van J. Bosscha, tekende Nederland in 1929 wel. In 1889 werd de Ingenieur-Verificateur van het Kadaster uit Roermond, A.W.E. Kwist- hout (1840-1918) lid van de commissie. Hij werd benoemd in verband met de Rijksdriehoeksmeting die in 1885 begonnen was. Joop Gravesteijn 44 Basismeting Stroe (foto komt uit het NCG-archief, thans bij het Nationaal Archief) 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 46