Voor u gelezen In december presenteerden het hoogheemraad schap van Rijnland en De Vrienden van de Hondsbossche, kring voor Noord-Hollandse waterstaatsgeschiedenis (1981) in Spaarndam hun gezamenlijke uitgave DOU, landmeters in Rijnland en Hollands Noorderkwartier 1600 1680. In 2014 werd Rijnland door De Vrienden van de Hondsbossche benaderd om mee te werken aan hun 33e uitgave, die als onderwerp de 17e- eeuwse kaarten van de bekende Leidse land metersfamilie Dou moest krijgen. Leden van deze familie waren in Rijnland én ten noorden van het IJ actief geweest. Dat had veel kaarten van hun hand opgeleverd. Sommige kaarten beslaan een groot gebied, zoals de overzichts kaarten van Rijnland (1647) en van het in de regio ten noorden van het IJ werkzame hoog heemraadschap van de Uitwaterende Sluizen (1680). Andere kaarten brengen een plaatselijk of regionaal probleem in kaart: oeverafslag langs het Haarlemmermeer bij Aalsmeer of door konijnen veroorzaakte zandverstuivingen langs de rand van de duinen. De prachtig geïllustreerde uitgave begint met levensbeschrijvingen van drie opeenvolgende generaties landmeters Dou. Vervolgens komt er een heel artikel over de Hollandse cirkel, zoals bekend het door Jan Pieterszoon Dou ontwikkelde landmeetinstrument! Daarna vol gen beschrijvingen van Rijnlandse kaarten van drie generaties Dou. Het geheel wordt besloten door beschrijvingen van kaarten die Jan Pieterszoon Dou en zijn zoon Johannes maak ten van gebieden ten noorden van het IJ. Uitgelezen boek Drie Rijnlanders, Joke Manshanden, Gert Koese en Paul Schevenhoven, schreven de hoofdstukken over de drie Dou's en over hun Rijnlandse kaarten. (Wel heel mooi zijn de twee 3D-kaarten van het dorp Boskoop, af komstig uit de nalatenschap van de in 1901 overleden gemeentearchivaris van Leiden.) Han van Zwet schreef over Dou en de Hol landse cirkel. Hij laat niet na te vermelden dat Johan Pietersz. Dou na de twee boekjes uit 1600 met zijn vriend en collega Johan Sems zijn Tractaet opgedragen aan prins Maurits, alléén schreef. (Tractaet vant maken ende ge- bruycken eens nieu gheordonneerden Mathe- matischen Instruments uit 1612.) Daarin was hij zo kritisch over het meetkruis dat hij het graag vernieuwend uitbreidde. Hij voegde pri mair een om het midden draaiende wijzer toe met een derde paar vizieren (en liet het daar niet bij). In het boek heet het een 'one shop 46 Diederik Aten en Paul Schevenhoven (red.), DOU, landmeters in Rijnland en Hollands Noorderkwartier 1600-1680, 128 pag., full color, Leiden/Heerhugowaard 2016, €15 en verkrijgbaar via: archief@rijnland.net en post@hhnk.nl Omslag met Jan Pieterszoon Dou en een Hollandse cirkel met zonnewijzer van Hendrik Sneewins, 1650-1655. De achtergrond is de kaart van de verveende Binnenwegse en Zegwaardse polder, 1635 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 48