stopping'-concept en een multitool: een kwa drant als tweede instrument werd immers over bodig? Tot in de 19e eeuw werd dit hét hoek- meetinstrument, maar nog zonder de naam Hollandse Cirkel. 'H.C. Pouls, auteur van een monografie over dit onderwerp, denkt dat die benaming voor de eerste keer eind 19e eeuw opdook in een studie van de Fransman A. Laussedat over de geschiedenis van meetin strumenten, methoden en topografische karte ringen', aldus Han van Zwet. Het object was zo niet-Frans dat hij het instrument cercle hollan dais noemde. 'Alweer volgens Pouls brak die naam pas door in de tweede helft van de 20e eeuw en heeft het instrument de plotseling grotere bekendheid te danken aan antiek handelaars', aldus deze bijdrage. (Het groene NCG-boekje nummer 41 van Henri Pouls, in 2004 uitgegeven in samenwerking met de stichting DHC, prijkt dus bij de literatuur.) Diederik Aten en Jan de Bruin beschreven de kaarten die de Dou's ten noorden van het IJ maakten. Van Johannes Dou verneem je dat die in 1661 de opdracht kreeg om (voor 4000 gulden!) een wandkaart van heel het Noorder kwartier te maken en dat in 1680 zijn gedrukte kaart eindelijk van de pers kwamDat is hier erg samengevat een tijdschrift, een website én een Hoornse straat naar zijn Hollandse cirkel werd ver noemde. Een hartelijke aanbeveling voor DHC-donateurs is haast overbodig, maar die doe ik toch graag! Adri den Boer Slot Alle auteurs schreven voor een breed publiek en zo wordt bijvoorbeeld voorin al uitgelegd wat landmeetkunde en een admissie zijn, maar ook welke meetinstrumenten er waren. Over zichtskaarten ontbreken niet om de afgebeelde kaarten te positioneren, maar voorin staan ook de huizen van de Dou's op een Leidse stads plattegrond (1726) aangegeven! De enige fout lijkt te staan in een bijschrift bij een foto van een meetketting in een koker uit het Rijks museum: 'Bruikleen Topografische Dienst Emmen'. (Intussen is de ketting van haar rechtsopvolger het Kadaster en werd dat slecht doorgegeven.) Je mist in het slotwoord 'Dou de maat genomen' haast niet eens het fenomeen dat er in 1998 een stichting en nadien ook nog 47 Detail van de Jan Pieterszoon Dou, Kaart van de generale bepoldering onder Zoetermeer, Zegwaard en Stompwijk, 1626 (Volledig in het boek en op www.archieven.nl lunyi 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 49