Reacties 2016-4 (De landmeterspasser) Dit artikel is op de goede plaats verschenen en ik heb het met interesse gelezen! Mijn eerste gedachte ging uit naar de opleiding van de Engelse soldaten, die daarin hun stap moeten aanpassen aan een dergelijke passer. Vanaf de 16de eeuw werd deze stap ge noemd: passus geometricus. In Apianus en Köbel bijvoorbeeld: een passus simplex is de lengte van voet links tot voet rechts en een passus geometricus is een stap voet links voet rechts en voet links. Als je een drill ziet bij het Engelse leger wordt die passer blijkbaar nog gebruikt en zo krijgen deze parades een uitzonderlijke precisie. Ik deel ook Steehouwers mening dat het verbod om de passer te gebruiken wellicht komt van de eerste Franse uitgave van de Recueil Méthodique, die in het Nederlands werd vertaald. De toepassing in Nederland met een eenvoudige topografie - het is een vlak land - was minder moeilijk dan de toe passing in Frankrijk. Jan de Graeve 2016-4 (De landmeterspasser) Hierbij enige aanvullende informatie over de landmeterspasser, zoals bij mij bekend. 1. Vierkante stok, door één uiteinde is een ijzeren pin bevestigd; het andere uiteinde is afgebroken. In het midden is een vierkante stok haaks op de maatstok bevestigd, ge steund door twee diagonale vierkante stok ken. De middelste stok wordt naar boven toe rond en is afgedekt met een gedraaide knop. Meting: rechterhelft meet 116,8 cm. Collectie: Fries Scheepvaart Museum, Sneek (16-12-1994) wordt ondersteund door 2 diagonale ronde ijzeren staven. Naar boven toe wordt de ver- tikale stok achthoekig, bekroond met een gedraaide knop. Op de liggende stok is een (onregelmatige) schaalverdeling ingesneden. Meting: tussen de ijzeren punten 222,8 cm. Totale hoogte 108 cm. Maatstrepen van links af op 25,5 - 40,0 - 68,9 - 83,5 - 98,1 - 127,1 - 141,8- 156,2 - 170,7 - 185,3 - 199,4 cm. Collectie: R.J. Holtman. Herkomst: provincie Groningen. Feiamesserzirltel 2. Vierkante stok, op beide uiteinden voor zien van een ijzeren pin, vastgeklampt aan de stok. In het midden een vertikale vierkante stok, met pen-gat verbinding verbonden aan de liggende stok. Deze vertikale stok Tot slot: in m'n digitale collectie handels catalogi vond ik nog een vermelding van een landmeterspasser, en wel van Eduard Goedel (te Leipzig) uit 1910. Ritzo Holtman (Gewichten en Maten Verzamelaars Vereniging) 48 ttt*. M**r ul iWunwh *n&«ni <CI*r*l* 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 50