H9 ^rÓ hierna op het systeembord te bevestigen multi- plets. Voordat de multiplets op het systeembord worden bevestigd, wordt eerst een tweetal geleidemallen bevestigd. Voor het eerste onder deel ervan wordt ten opzichte van het hiervoor genoemde centrum van het vierkantje in y- richting een tweetal punten op het systeembord aangegeven en voorzien van speciale studs, waarmee de geleidemal wordt bevestigd op het systeembord. Deze punten liggen 12 cm uit elkaar. N.B.: deze mal kan dus nu in y-richting bewegen. 4 Een tweede geleidemal wordt daarna aan de eerste gekoppeld door middel van speciale studs. Deze studs hebben een uitsparing, zodat de geleideplaatjes van de multiplets daaraan bevestigd kunnen worden. Elk multiplet wordt vervolgens met een elas tiek geklemd aan deze studs; dit is slechts be doeld om het multiplet op zijn plaats te houden. N.B.: het multiplet kan nu dus door de twee geleidemallen zowel in y- als in x-richting schuiven. Door alle multiplets op een 0-positie in te stel len (12x12 cm) met behulp van het instelbord en vervolgens alle sectietemplets - ook in 0-positie - daarop te bevestigen is er weer sprake van een volledig gevuld systeembord. N.B.: Dat alle onderdelen op 0-positie zijn in gesteld betekent in feite dat dit de situatie is waarin er geen sprake is van tegenspraken of coördinaatverschillen. Dat is dus de ideale si tuatie, die via de blokvereffening zo goed mo gelijk benaderd wil worden. Ook betekent dit, dat in die situatie er geen transformatie van de sectie-coördinaten behoeft plaats te vinden. Alles klopt dan immers. Daarom worden nu voor elke sectie de posities van de hulppunten geregistreerd op het mm-papier. Dat gebeurt door middel van een naald door de opening in de studs. Alle onderdelen worden vervolgens opnieuw van het systeembord verwijderd. De eerder berekende coördinaatverschillen op de sectie hoekpunten worden op een bepaalde schaal op de multiplets ingesteld met behulp van het in- stelbord. Multiplet dat dankzij de geleidemallen zowel in y- als in x-richting kan schuiven Geleidemallen Volledig gevuld systeembord Uitsparing studs 2017-1 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 9