zware werk aan een jongere kracht over te dragen."24 Hiertoe had betrokkene al iemand op het oog: dr. W. Nieuwenkamp, wis- en natuurkundige, assistent in de geologie bij col lega J.I.J.M. Schmutzer in Utrecht. Nieuwen kamp werd, met terugwerkende kracht, per 1 oktober 1937 als ingenieur bij de commissie aangesteld en kwam dadelijk in opleiding. Dit was een belangrijk signaal voor de Marine, die aan Vening Meinesz had toegezegd de vrucht bare samenwerking, ook met een opvolger, te willen voortzetten. Samen met zijn leerling, met wie hij begin dat jaar aan boord van de O 12 al even op een ruwe Noordzee had "ge zwalkt" en gedoken,25 ging Vening Meinesz in mei 1938 per Hr.Ms. O 13 nog door het Kanaal tot aan de Atlantische Oceaan, maar een ge plande lange expeditie per O 16 via Kaap de Goede Hoop naar 'De Oost' ging niet door. Een solotocht van Nieuwenkamp in juli 1939 met Hr.Ms. O 19 op de Noordzee moest van wege de oplopende politieke spanningen na drie dagen en één geslaagde stationsbepaling voortijdig worden afgebroken. Na de Tweede Wereldoorlog werd de samenwerking tussen de Marine en de wetenschap met onderzeeboot expedities in 1948 hervat en in 1951 en 1957 voortgezet. Na 80 jaar in Delft een digitaal monument Voorzover na te gaan is het, wat de geaccentu eerde samenwerking betreft, in Nederland bij twee gedenkplaatsen gebleven: de Onderzee dienst in Den Helder en het Geografisch Insti tuut te Utrecht. De TU Delft bewaart, overge nomen van de voormalige Afdeling Geodesie, in haar erfgoedcollectie wel een gedenkplaat van het type als in 1938 te Utrecht aangebo den,26 maar dat is het Utrechtse exemplaar, dat na de verhuizing van het Geografisch Instituut naar De Uithof aan de Afdeling Geodesie in Delft werd overgedragen.27 Hadden Den Helder en Utrecht in 1938 hun gedenkmoment, voor Delft kwam dat - afgezien van deze over dracht - later, ongeveer 80 jaar na Vening Meinesz' historische wereldreis aan boord van Hr.Ms. K XVIII. Dat was in de vorm van deelname door de TU aan een project dat op initiatief van de Stich ting Academisch Erfgoed, het Tropenmuseum en de Vereniging Wiki Media Nederland werd ondernomen om aandacht te besteden aan we tenschappelijke expedities van weleer, met doel die in de "Grote Wikipedia Expeditie" digitaal te ontsluiten. Daarbij kwam de TU met deel project de "Vening Meinesz K-XVIII Expedi tie", dat in samenwerking met o.a. de Konink lijke Marine en Stichting "De Hollandse Cirkel", vorm kreeg.28 Naast de presentatie van genoemde digitale herbeleving van het K XVIII avontuur,29 voor jaar 2015, was er - zomer 2016 - de onthulling van een interactief gedenkraam in het Marine museum in Den Helder30 en - niet te vergeten - al op 10 november 2015 het Symposium "Gravity Expeditions at Sea" in het Science Centre Delft, Mijnbouwstraat 120.31 In 1937 was dat het gebouw van het Mijnbouwkundig Instituut, direct tegenover het De Vries van Heijstplantsoen, waar destijds het monument voor de samenwerking tussen de Marine en prof. Vening Meinesz was gepland! Als het toen niet bij plannen gebleven was, dan zouden (de duurzaamheid van het monument daargela ten!) de deelnemers aan het symposium tijdens de koffie-/theepauze of de lunch 'oog in oog' hebben kunnen staan met de bovenbouw van Hr.Ms. O 6; een onderzeeboot uit de tijd toen prof. Vening Meinesz in 1923 zijn oorspronke lijke voor landgebruik bedoelde Stückrath vier- slingertoestel op de rede van Den Helder voor onderzeegebruik mocht beproeven. 60 24 Arch. Ned. Comm. voor Geodesie, notulen verg. 27-10-1937 25 Heldersche Courant 4-2-1938 26 Erfgoed TUDelft, coll.nr. 2000.0456.GEO 27 Persoonlijke mededeling door de heer Henri C. Pouls 28 http://expeditiewikipedia.nl" 29 Jos Wassink, "Expeditie onderzeeboot", Delta 30-3-2015 30 Idem, "Expeditie Vening Meinesz herdacht", 1-8-2016 31 http://www.citg.tudelft.nl/...: "Vening Meinesz symposium 10 november 2015" 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 10