'Niets gevoegelyker zou my toeschynen, dan dat ook onze Natie den eersten meridiaan van den Franschen overnaame' De interesse van een achttiende-eeuwse predikant voor navigatie Dr. Willem Peene Inleiding 'De noordwestering van 20 graden op het kompas werd vastgesteld, en wij peilden West- kappel op 3 en een halve mijl, en schooten de zon, met 5 octanten om den middag te weten.'1 Met deze woorden nam de Zeeuwse predikant Josua van Iperen afscheid van zijn vriend Jacobus Ermerins. Van Iperen werd in 1726 te Middelburg geboren en na zijn studie te Gro ningen en Leiden werd hij achtereenvolgens predikant te fort Lillo, Veere en Batavia. In die laatste plaats overleed hij in 1780, een jaar na zijn aankomst. Hij promoveerde in de wijs begeerte en had een levendige belangstelling voor letterkunde, geschiedschrijving, biologie, geneeskunde en sterrenkunde. Na een tegen vallende carrière in het vaderland besloot hij uiteindelijk te Batavia een nieuw bestaan op te bouwen. Een predikant die zijn vertrek weer gaf zoals hij, moet op zijn minst enige belang stelling hebben voor navigatie. In deze bijdrage doen wij verslag van de wijze waarop een achttiende-eeuwse predikant als geïnteresseerde liefhebber bezig was met navi gatie. We beschrijven allereerst zijn bewonde ring voor een instrumentmaker uit zijn woon- plaats, vervolgens zijn pleidooi voor het bestuderen van het werk van Bouguer en ten slotte schenken wij aandacht aan zijn ervarin gen op zee, die hem inspireerden tot een ver handeling met voorstellen tot verbetering van zeekaarten. Vriendschap met Johann Christian Schichner, de 'Maak-al' van Veere In zijn ambtsperiode te Veere sloot Van Iperen vriendschap met de uit Leipzig afkomstige in strumentmaker Johann Christian Schichner. Deze Schichner meende de zogenaamde 'stuurmansstoel' te hebben uitgevonden, waar de Engelse admiraliteit een beloning voor had uitgeloofd. Het toestel zou ervoor zorgen dat meetinstrumenten op een slingerend en stam pend schip in volkomen rust zouden blijven. Een onontbeerlijke voorwaarde om nauwkeu rige metingen te verrichten voor een juiste plaatsbepaling op zee. Van Iperen deed een goed woordje voor Schichner bij het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Men zou er goed aan doen om hem aan te stellen tot 'mechanicus van het genootschap'. Van Iperen was bang dat Schichner anders naar elders zou Ds J. van Iperen was van 1766-1778 predikant te Veere Promoveerde dit jaar te Leiden in de geesteswetenschappen op: (Zeeuws Archief, KZGdW, Josua van Iperen (1726-1780): gereformeerd predikant ten tijde van de Zeelandia Illustrata, deel IV, Verlichting, https://openaccess.leidenuniv.nl/handle/1887/45480 nr. 468) JÖaUA "YAH IPIlIfl rAKinxAXT v± txestc. 1 Zeeuwse Bibliotheek, Handschriftcollectie 6197, Josua van Iperen aan Jacobus Ermerins, 1778 2017-2 De Hollandse Cirkel 61

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 11