Le tachéomètre Sanguet Ir. Theo van den Broek Wij hebben sinds de jaren 80 de beschikking over moderne tachymeters/total stations. In strumenten die digitaal hoeken en afstanden kunnen meten en automatisch kunnen registre ren. Het woord tachymeter is afgeleid van het Griekse tachus dat snel betekent. Een druk op de knop volstaat en het instrument meet een horizontale hoek, verticale hoek en schuine afstand. Indien gewenst worden deze meetge gevens omgezet naar een horizontale afstand, verticaal hoogteverschil of coördinaten. Maar hoe ging dit in 1960 of 1860? Hoe mat men toen horizontale afstanden? Aankoop In de tweede helft van de jaren 60 tijdens mijn studietijd in Delft kwam ik in aanraking met dubbelbeeldafstandmeters, basisafstandmeters en diagram-tachymeters, maar hoe mat men afstanden een eeuw eerder? Twee jaar geleden kwam ik op de site van de GIH (Geodatisches Instituut der Leibniz Universitat Hannover) een foto tegen van de Sanguet kontakttachymeter, een wel heel mooi instrument dat ik nog niet eerder had gezien. Mijn belangstelling was ge wekt. Toen ik enkele maanden daarna zo'n zelfde instrument op Ebay Frankrijk tegen kwam heb ik hem gekocht. Het instrument was niet compleet doordat de richtkijker ontbrak. Deze is later gekocht als onderdeel van een Egault waterpasinstrument (losse richtkijker met reversieniveau) en gemonteerd op de Sanguet (door Guy Paone van GSI-Opticals). Joseph Louis Sanguet (1848-1921) was een Franse landmeter die het instrument in 1866 bedacht heeft, hij noemde hetzelf een longi- mètre. Het instrument kan horizontale afstan den meten en is daarmee een van de eerste zelfreducerende afstandmeters. Verder heeft Joseph Louis Sanguet (1848-1921) Messing instrument uit circa 1870 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 15