alles wat uit gebouwen tevoorschijn kwam, is verzameld en naar Steunpunt Hoevelaken ge bracht. Vrijwilligers hebben dit vervolgens in kaart gebracht en beschreven waarvoor het ooit diende. Daarbij zitten stukken van grote muse ale waarde, zoals oude tekeningen, boeken, rivierkaarten uit 1830, meetinstrumenten en heel veel KLM-Aerocarto-opnames van na 1960. Fantastisch materiaal en heel waardevol voor volgende generaties.' (Voorzitter Theo Aarsen van de Vereniging Oud-RWS-ers, in: Kracht, magazine voor medewerkers van RWS, februari 2017) Sextant van Zuiderzeewerken In DHC 2016-3 én in VORbericht 2016-4 werd een op de Catawiki-veilingsite aangeboden RWS-sextant gememoreerd. Oud-RWS-er Kees Alberts daarna: 'Ik heb iets vergelijk baars in huis. Het komt bij de oude Dienst der Zuiderzeewerken vandaan en is vermoedelijk onder meer gebruikt voor het uitzetten van de dijken en kanalen van Zuidelijk Flevoland. Er zijn ook wegen mee uitgezet. Dat ging als volgt: Voor het cultiveren van de polder werd riet ge zaaid. Dat stond er bij het uitzetten vaak nog en was meer dan twee meter hoog. Om toch wat te kunnen zien waren er trekkers met een platform boven de bestuurder. De uitzetter stond dan op dat platform om over het riet te kunnen kijken. De bestuurder zag niks door het hoge riet. Door met een jalon vanaf het platform naar beneden links, rechts of recht- door te wijzen tijdens het rijden gaf de uitzetter vanaf dat platform aan de bestuurder van de trekker de rijrichting aan. Voor het bouwrijp maken werd het riet in de fik gestoken. Als de wind dan per ongeluk de verkeerde kant op draaide dan hadden we de telefoon roodgloei end. Dikke rookwolken over de noord Veluwe. De was werd zwart en zoIk redde het instru ment toen de bouwketen in Harderhaven eind zeventiger jaren werden afgebroken en het heeft gedurende mijn gehele loopbaan op of bij mijn bureau gestaan. Hij is in zeer goede staat. Is dit wat voor het RWS-museum in Hoevela ken (schenking)?' Wordt vervolgd. (Adri den Boer) Von Thüringer Landesamt für Vermessung und Geoinformation (1517-2017) ,Regionalbischof Dr. Stawenow, Ministerin Keller, Geschaftsführerin Grönegres und Pre sident Köhler stellten am 2. Marz im Erfurter Augustinerkloster die neue Übersichtskarte des Landesamtes „Der Lutherweg in Thüringen" vor. „Die neue Übersichtskarte zeigt die groBe Vielfalt an historisch bedeutsamen und sehens- werten Orten der Reformation in Thüringen. Martin Luther pragt den Freistaat bis heute, sein Geist und seine Spuren sind an vielen Orten und in unserer Kultur jeden Tag (www.vdv-online.de) NAP tijdelijk niet toegankelijk'. .was een beeldschermtekst op internet die bij de uitgave van DHC 2017-1 ook al openbaar was. Hij wordt nu onder het historisch nieuws doorgegeven (en bij een positieve verandering zal dat sneller gebeuren). Het 25-jarig bestaan in 2013 was de laatste publicatie in dit blad Beeld van maart 2017 www.normaalamsterdamspeil.nl 76 Lodingssextant De Koningh no 2073 (foto Kees Alberts) 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 26