iT r reikten via Joop Gravesteijn, dank. Schermer- horn-meubilair (TUD-eigendom) kwam uit de DHC-collectie in de Torenkamer van Kanaal- weg 4 en verder: wordt vervolgd! (Redactie DHC) Cartografie - Visie op de kaart Eindelijk is er een boek dat de cartografie be nadert vanuit de visie op beheer en gebruik. Een must voor alle beheerders én gebruikers van private, archief en museale cartografische collecties: Jaarboek 2016 Stichting Archiefpu blicaties. Cartografische producten bestaan uit meer dan alleen de bekende oude kaarten van een producenten als Willem Jansz. en zijn zoon Joan Blaeu. Visualisaties van ruimtelijke gege vens worden sinds mensenheugenis om tal van redenen vervaardigd en gebruikt. Bijvoorbeeld om onbekende gebieden in kaart te brengen, ter oriëntatie op land, zee en in de lucht, om eigendom te registreren of om sociale en eco nomische structuren in een bepaald gebied te visualiseren. Het beheren en gebruiken van cartografische collecties is het onderwerp van dit boek. Niet eerder is er een dergelijke selec tie van artikelen over cartografische collecties samengebracht in een bundel. Een twintigtal auteurs uit Nederland en Vlaanderen hebben medewerking gegeven aan het boek. In de in leiding wordt het ontstaan van de cartografie en de kaart beschreven. Daarnaast gaat het boek met een ruim aantal artikelen in op kaartbeheer in tijden van digitalisering, beheer van geo-collecties en beschikbaarstelling. In een serie casestudies worden onderwerpen als polder-, stads-, toeristische en zeecartografie besproken. Ook is er een bespreking van oplei dingen in de cartografie opgenomen in het boek. Titel: Cartografie. Visie op de kaart. Redactie: Marc Hameleers, Patricia Alkhoven, Rink Kruk en Marc Carnier. Jaarboek 15, Stichting Archiefpublicaties, rijk geïllustreerd, in kleur, ca. 350 pagina's ISBN 978-90-71251-41-2 Prijs: 47,50 euro (excl. verzendkosten) Alleen verkrijgbaar via de webshop van Stichting Archiefpublicaties (S@P): www.sap.schrijen-lippertz.nl (Marc Hameleers) Beeldbank van De Ree Archiefsystemen nog fraaier 'De landelijke zoekingang Afbeeldingen pre senteert alle door aangesloten erfgoedinstellin gen gepubliceerde afbeeldingen gezamenlijk. De presentatie van afbeeldingen hebben we opnieuw verfraaid. Het oogt niet alleen heel modern, het is het ook! Ook de details zijn dui delijk zichtbaar.' (www.de-ree.nl, www.archieven.nl) NB. Een van de vele resultaten met de zoek term 'landmeter': Het RHC Vecht en Veenen heeft uit 1643-1644 de 'Caarte van de Landen 80 Schermerhorn-meubilair uit de Torenkamer... naar de Geodesiekamer in Science Centre Delft (foto's Sander van Dam) j/V- j* /v> jwïïmJfjpi lr.' trrrjva? Updatelabel uit 1776 van kaart van Maartensdijk (www.de-ree. nl) 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 30