gelegen onder Oostveen, bestaande in de ge huchten van Herverscop, Maertensdijck, Agterwetering, Nieuwe en Bisschopswetering, Blaucapel, Twaalf en Zes Hoeven c.' Daar staan diverse bijwerkingen op en deze is het citeren waard: 'Anno 1776 Heb ik deze Caarte dewelke door Vogtigheyd genoegsaam geheel bedorven en onleesbaar geworden was med groote moeijte aldus vernieuwd en opnieuw beschreeven med bijvoeging van de groote van yder stuk Lands volgens de gemelde Meetinge der 2 Landmeeters J. van Diepenem en B. Lobé etc. G.N. Back.' Vakhistorie in Geo-Info In Geo-Info 2017-5 veschijnt van Adri den Boer: 'Vijf jaar kaartenmaken in beeld'. De introductie: 'Het wedervaren van de Topografische Dienst van het departement van Defensie in WOII is nog slechts 'gegeneraliseerd' beschreven in jubileumuitgaven. Het was een potentieel ge vaarlijk werkterrein gezien het militaire karak ter en de opgelegde samenwerking (collabora tie, meer dan accomodatie) met de Wehrmacht. Onjuist is toch een kopje als 'De cartografische afdeling van de NSB' in een uitgave van de gemeente Utrecht.' (Redactie DHC) Zoldervondst van stafkaart uit WOII 'Woensdag 12 april vond in het gemeentehuis een ontmoeting plaats tussen wethouder Hans Keuken, de heer H.J. Nijhof uit Andelst en Kobus van Ingen, plaatselijk historicus. De heer Nijhof kwam een 'zoldervondst' tonen: een oude kaart die hij herkende als een kaart uit de Tweede Wereldoorlog. Bij nadere bestu dering is gebleken dat het een deel van een stafkaart uit 1939 is, de tijd van de mobilisatie van het Nederlandse leger. De kaart is gestem peld met '46e regiment Infanterie, 1e bataljon, 3e compagnie'. Het kaartblad is 39 Rhenen Oost, schaal 1 op 50.000. De kaart is waar schijnlijk door het leger gebruikt bij de oorlogshandelingen in de meidagen van 1940 rondom de dorpen Kesteren en Opheusden. Op de kaart zijn met potlood lijnen aangegeven die vermoedelijk duiden op de aangelegde stellin gen in en voor de frontlijn. Verder toont de kaart welke wegen voor zwaar materieel be gaanbaar zijn en daarnaast ook de her en der door het gebied gelegen paden. De kaart ver dient nadere bestudering. De heer Van Ingen 81 Interieurfoto Topografische Dienst, Prinsesse- gracht 15 in Den Haag, J. Ketting, ca 1942 www. haagsebeeldbank. nl In augustus 1945 werd vanuit Utrecht nog steeds een gecorrigeerd Haags TD-briefhoofd benut (foto Adri den Boer) V.l.n.r.: wethouder Keuken, de heer Nijhof en historicus Kobus van Ingen mét de stafkaart uit 1939 (foto gemeente Neder-Betuwe) 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 31