schenking tot stand kwam. Bij hun zoektocht naar een gepast instituut om de collectie te ont vangen, kon Jan De Graeve hen de brede be staande collectie schetsen en hen overtuigen van de mogelijkheid om aan de UGent voor de toestellen een gepaste bewaar- en expositie ruimte te vinden. Een verkenning ter plekke overtuigde me ook van de aanwinst die de col lectie kon betekenen voor de UGent. Wat is voor u het meest opmerkelijke stuk uit de collectie? Niet één stuk zou ik als dusdanig bestempelen, maar wel het gamma van afstandsmeters die de tweede helft van de 20ste eeuw karakterise ren. Misschien ook wel een periode waarvoor onze collectie voorheen een leemte vertoonde.' www.obge-bole.betekst Wim Broes) Toerisme van boven... 'De vrouw kijkt met een bevreemde blik naar fotograaf Marc Faasse, die op de Grimburgwal aan het werk is. Faasse staat erbij als een land meter. Benen gespreid, turend op het scherm dat op ooghoogte is vastgemaakt aan zijn werktuig: een zes meter lange stok waar bovenin een camera hangt.' (Het Parool, 31 maart 2017) Hommage aan deze torentje-torentje aanpak? 'Wie zich een beetje in de geschiedenis van de drooglegging van de centrale Zuid(plas)polder verdiept vindt alles over molens en gemalen, maar ooit is deze polder ingericht volgens een raster van tochten etc. En dat is toch wel bij zonder: vanuit een rechte lijn getrokken tussen de kerktorens van Moerkapelle en Moordrecht. Die lijn is op dit moment nog zichtbaar in de polder met de Bredeweg en Middelweg met parallel daaraan tochten. Als je nu te midden van al wegen en spoorlijnen ook nog een beetje samenhang en zelfs misschien wel moderne (dorps)identiteit wilt kunnen herkennen dan zou je die Brede-Middellijn eigenlijk eruit moeten lichten en dat dan letterlijk. Construeer op de beide kerktorens een laserverbinding (in kleur zou ik zeggen) als symbool; denk maar aan de verlichting van de Erasmusbrug in Rotterdam. Zo krijg je Zuidplas ook als geheel op de kaart met een stevige historische achter grond. Nog iets. Dat ik een laserstraal voorstelde was mede ingegeven door het feit, dat de moderne landmeters hiermee werken. En een hommage aan deze torentje-torentje aanpak uit het ver leden.' (Jan Dirk Dorrepaal op: www.omroepzuidplas.nl, mei 2017) Rader Boskovic landmeter van het jaar 2016 'De Europese landmeter van het jaar 2016 is Ruder Boskovic (Dubrovnik, 1711-Milaan, 1787). Boskovic was een Kroatische weten schapper die doorheen zijn leven in tal van we tenschappelijke velden actief was. Zo was hij filosoof, astronoom, wiskundige, fysicus, geo deet, cartograaf, geograaf, instrumentenmaker, hydro-technieker, structureel ingenieur, archeo loog, en eveneens een Jezuïet, schrijver en diplomaat. Het was dan ook niet verwonderlijk dat we op de viering van zo'n beroemde man ons aan heel wat geïnteresseerden konden ver wachten. Hoewel we natuurlijk elk jaar tal van hoge genodigden uit zowel binnen- als buiten land verwelkomen kregen we dit jaar toch bij zonder bezoek. Zo mochten we een delegatie van de Kroatische MEP's (Members of the European Parliament) ontvangen, die hoogst persoonlijk hun landgenoot kwamen eren. De biografie van Boskovic werd trouwens neerge schreven in het boek Ruder Boskovic and the Geosciences. Voor zij die meer informatie over dit boek wensen, gelieve contact op te nemen met wim.broes@landmeter-expert.org.' (www.obge-bole.be, verslag 5de dag van de Europese Landmeter en de GeoInformatie, in: Landmeter-Expert 2016-2) 83 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 33