Boudewijn van Gelder: na 44 jaar alsnog geodeet Op 21 april 2017 vond in het 'oude geodesie- gebouw' aan de Kanaalweg in Delft een bijzon dere happening plaats. Op 24 november 1972 studeerden daar vijf studen ten geodesie af als geodetisch ingenieur. Echter, één van hen, Boudewijn van Gelder, bij verstek! Hij was enkele weken eerder geëmigreerd naar Amerika, waar hij een aanstelling had gekregen aan de Universiteit van Columbus, Ohio, en kon dus niet aanwezig zijn bij zijn afstuderen. Dit be tekende ook dat hij niet het ritueel onderging waarmee het afstuderen in Delft gepaard ging: namelijk dat de 'jonge ingenieurs', na de receptie, zwaar belast met landmetersattributen en onder het zingen van het Snelliuslied, de trappen naar het dak van de toren beklommen, gevolgd door hun aanwezige familie, vrienden en medestudenten. Aldaar werd tot slot speergeworpen met jalons, naar de tuin aan de achterzijde van het gebouw. Van Gelder is trouwens een jaar of twaalf terug geweest bij 'Geodesie Delft', maar in 1992 opnieuw naar Amerika geëmigreerd, nu om een leerstoel te bekleden aan Purdue-University in West-Lafayette, Indiana. Hij is het geodetische gebeuren in Nederland altijd blijven volgen, onder meer door een donateurschap van de stichting De Hollandse Cirkel. Inmiddels met pensioen, was hij in april weer eens een paar weken in Nederland en hield, zoals meestal als hij overkomt, met echtgenote Annelies een reünie voor een aantal oud-jaargenoten/ medestudenten, waaronder ondergetekende. Deze keer was het idee geopperd om de DHC- tentoonstelling op Kanaalweg 4 te bezichtigen en, als surprise-party voor Boudewijn, hem alsnog aan het afstudeerritueel te onderwerpen. En zo galmde het Snelliuslied, melodie uit Valerius' Gedenckklank, weer eens door het oude geodesiegebouw! En na een veiligheidssein van Joop Gravesteijn kon Van Gelder inderdaad zijn jalon in de tuin werpen. De meeste aanwezige oud-studenten waren sinds hun studietijd niet meer in het gebouw Kanaalweg 4 geweest, en hebben het DHC-depot in de torenkamer zeer gewaar deerd. Pech was wel dat, net een week eerder, het Schermerhornmeubilair uit de collectie van DHC was verplaatst naar een beter toegankelijke plaats in het Sciencemuseum aan de Mijnbouwstraat. (Elders in dit nummer vindt u hierover meer informatie). Herman Quee Boudewijn van Gelder met jalon de trap op (foto Siebe Stellingwerf Beintema) De 44 jaar uitgestelde 'speerworp' de tuin in (foto Gert van der Slikke) 84 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 34