Varia: oud en nieuw Het museum Voorlinden, even verderop in Wassenaar, bewijst dat met chemicaliën meer te verdienen valt dan met geodesie. In de openingstentoonstelling met meer recente kunst dan in Leiden was een antiek kinderbed, een smoezelig matras met daarop geschilderd een landkaart te zien. De uitleg daarbij in de tentoonstellingsfolder gaat het niveau van de normale thematische kartografie ver voorbij: "Stedennamen als Warszawa en Krakow ver raden dat het om een uitsnede van de kaart van Polen gaat. De verbindingswegen tussen de steden zijn met rode verf aangebracht. De locaties zijn hier benadrukt met de matras- De Koninginnen van de Nijl in het Nieuwe Rijk (1539-1077 v. Chr.) leefden aan het hof met hun huwelijken en intriges. Aan het leven van deze koninginnen was in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden een tentoonstelling gewijd met godenbeelden, juwelen en ge bruiksvoorwerpen. Weinig zullen de dames geweten hebben van het meetwerk dat in die tijd werd uitgevoerd met de "Koninklijke el van Amenemope". Hij is vernoemd zijn eige naar, een ambtenaar, die opzichter was van de graanopslag in heel Egypte. Hij is beschreven met een wijdingstekst aan koning Horemheb (ca. 1319-1292 v. Chr). De meetlat geeft de 'koninklijke el' weer, van ongeveer 52,5 cm lang. Hij is onderverdeeld in zeven "hand palmen, van elk vier vingers, en elke vinger is weer in zestien delen opgedeeld. De konink lijke meetlat had één palm meer dan de 'korte el', die een lengte had van de top van de middelvinger tot de elleboog. De El is gemaakt van hout met een witte pasta. Wilt u hem zien dan moet u nu naar het Museo Egizio in Turijn, waar hij tot de vaste collec tie behoort. knopen die zodoende op vreemde plekken zijn terechtgekomen. Je zou het bed als schilderij kunnen beschouwen, toch is het voor Guillermo Kuitca (Argentinië, 1961, de maker) veel meer dan een neutrale ondergrond waarop hij schildert. De verkleuringen en de golvingen van het matras worden onderdeel van de voor stelling. Het bed is een plek van individuele verhalen; van dromen en geborgenheid, maar ook van passie, eenzaamheid en nachtmerries. De landkaart daarentegen is een terrein op macroniveau: het toneel waarop collectieve vraagstukken over politiek, over het trekken van grenzen, over oorlog en vrede af te lezen zijn. In het werk vloeien het individuele ver haal en de collectieve geschiedenis in elkaar over. Het bed als terrein waarop zich het menselijk toneel afspeelt." Chris Nelis 85 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 35