Instituut HOMMES Varia: 'Tuten' van Instituut Hommes Internaat f900 rrMf' Externaat f360. Pe directeur; J. HOMflfES Eerder is in DHC gepubliceerd over een parti culier opleidingsinstituut voor 'jongeheren' te Leeuwarden. Het was (onder meer) ter oplei ding van landmeters: het Instituut Poutsma oftewel de 'drilschool of ezelsacademie'.1 Het bleef niet het enige in die markt en ene Hommes, die er een jaar werkte, begon zelf een instituut. Dat komt bar veel voor in krantendatabanken, maar slechts één keer in de DHC-tijdschriftendatabank. Een zin daarin over het begin van de twintigste eeuw luidt: 'De landmeter was opgeleid o.a. aan het Insti tuut Hommes te Hoogezand, later kwam de landmeterscursus van de Landbouwhoge school te Wageningen.2 Een krant zou later over de start van de kostschool schrijven: 'In die tijd bestond er grote behoefte aan land meters voor het in kaart brengen van Neder- landsch-Indië'.3 Hoogezand-Sappemeer zou trots blijven op wat eruit groeide: 'J. Hommes, onderwijzer, start in 1904 een kleine avondopleiding voor het ver gelijkend examen landmeter. In 1906 is het aantal cursisten zo enorm gestegen, dat hij de grondslag legt voor een instituut, dat tevens huizing biedt aan leerlingen (internaat), geves- tigd in de voormalige nieuwe Lutherse pastorie te Sappemeer. Vanaf 1909 krijgt het de naam: Instituut Hommes. Het instituut bood talloze ontplooiings- en examenmogelijkheden aan. Je kon er bijvoorbeeld studeren voor opzichter bij de Post en Telegrafie en voor ambtenaar bij de belastingen. Leerlingen kwamen van heinde en verre. Met het plan voor de oprichting van een vaktekenschool was Hommes toe aan nieuwe huisvesting. Het royale gebouw aan de Paral lelweg dat men in 1911 betrok maakte het zelfs mogelijk een vijfjarige HBS aan het instituut te verbinden. Ook mevrouw Hommes was onder deel van het succes. Als hoofd huishoudelijke dienst was zij tevens 'moeder van het gezin'. Toen Hommes in 1917 werd benoemd tot Rijksinspecteur, verliet hij Hoogezand. De be kendheid van het instituut had hier echter niet onder te lijden. Vooral jongens uit gegoede families die hun schoolopleiding thuis niet konden of wilden afmaken, bezochten het internaat. Lastpakken, druktemakers, kinderen die door familieomstandigheden geen dag school konden bezoeken of wiens ouders naar Indië of het buitenland vertrokken, vonden tot 1938 een thuis in Instituut Hommes. Daarna nam de gemeente het instituut over. De komst 88 KUins fed a «HHUUhM, -f|1| J '("dia*». Leeuwarder Courant, 7 augustus 1911 www. delpher. nl 1 Adri den Boer, Instituut Poutsma vormde ook landmeters, in: DHC 2015-1, p. 16-19 2 E. Schrikkema, Professor Schermerhorn en het NGL, in: Geodesia 1977, p. 136 3 De Telegraaf, 5 september 1970 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 38