Reacties 2017-1 (Randfiguren (15)) Dat was een mooi plaatje uit de cartouche van Bilhamer en met een prima bijschrift. Wat ik toch niet begrijp is dat er bij de lood lijn niet vermeld wordt dat de loodlijn al zeker tweeduizend jaar gebruikt wordt voor navigatiedoeleinden, voor het dieptemeten. Als ik zoek op "ancient lead line" of "sounding weight" vind ik een schat aan archeologische vondsten met vele plaatjes en zelfs de verklaring van allerhande merk tekens en teksten die erop staan. Een al jaren lopend fraai tijdschrift voor dit onder werp is: 'The international journal of nautical archeology'. Alvast twee, op inter net te lezen, artikelen die samen al meer dan honderd referenties geven zijn: Ehud Galili, Ancient sounding-weights and navigation along the Meditarranean Coast of Israel (2009). John Peter Oleson, Testing the waters: the role of the sounding weights in ancient Mediterranean navigation (2008). Oleson heeft zelfs zijn eigen 'catalogue of sounding weights' samengesteld en beschrijft er al 174 in zijn hierboven genoemde artikel. Jeroen Mohrmann astrqlAbio nAutigo PORTU3UÊS etc. xvii 2017-1 (Varia: Hollandse cirkel langs Portugese snelweg?) Je hoeft niet per se naar Portugal reizen om een astrolabium te zien. Ik begin te ge loven, dat dit soort instrumentjes vaak gebruikt zijn. Heel klein, gemakke lijk te hanteren, en voor het be palen van geografische breedte op zee nauwkeurig zat. Voor oost west heb je andere apparaten nodig. Een goede chronometer bijvoorbeeld. Dit apparaatje staat in de uitstal kast van Geometius in Almere. Rienk Mebius (IGIE) 93 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 43