met lijn uit de 18e of 19e eeuw uit. Uit het VOC-archief lag daarnaast een gedrukte lijst van de boeken, kaarten en stuurmansgereed schappen die meegegeven werden aan de naar Indië vertrekkende schepen (toegangsnummer 1.04.02, inv.nr. 508). Op veel kaarten uit de Oost of van onderweg valt het ook daar alom gebruiken van de Rijn landse roede - met de standaard op de Leidse sterrenwacht en/of op het Leidse stadhuis - en de Duitse mijl op! (De Duitse of Hollandse mijl mat 7,407 kilometer.) Op dit aspect werd in de expositie niet ingegaan, maar thuis zag ik dat in 1932 over de Rijnlandsche Roede werd geschreven dat deze al onder Van Rie- beeck in de Kaapkolonie werd ingevoerd en in 1691 in Nederlandsch-Indië!1 Vooral uit de Indische Archipel zijn er niet alleen zee kaarten, maar ook 'grondteekeningen' van steden en kruidenplantages. Het langste stuk papier is een (rond geëxposeerd) panorama van de Kaap uit 1778 uit het Kaartenarchief Topografische Dienst bij het Nationaal ar chief (inv.nr. 15.120F). Maker Robert Jacob Gordon gaf veel aan ('hebbende de distan- tien en hoogtens nauwkeurig genomen') en middenin ook: 'van dit punt is het gesigt genomen'. Het kerkhof en de slaven- begraafplaats waren al apart en dus apart aangegeven. Bij uitgeverij Wbooks verschenen 'The Dutch East India Company Book' en 'Het grote VOCboek' van Ron Guleij. Voordat ik dit boek had gelezen had ik nog nooit van de 'ziel' van een dieplood gehoord: een hol le ruimte aan de onderkant van een dieplood om vet in te smeren en zodoende bodem monsters mee omhoog te nemen. Zie voor ook de openingstijden van de expositie de website www.gahetna.nl. Adri den Boer PS: In Boskoop worden diverse maten, zoals de omvang van kwekerijen, nu nog steeds in Rijnlandse roeden gemeten (www.nl.wiki- pedia.org). 95 Fragment van man met meetroede op manuscript- kaart van een gedeelte van de kust bij Bantam op Java, 17e eeuw Fragment Plan van het fort de Goede Hoop, met het begonnen nieuwe project voor Vyfhoek, aanleg van de Stad enz. 1665. Met schaal van 100 Rijnlandse roeden 300 strepen 1 S.J. Fockema Andreae, De Rijnlandsche Roede. Geschiedenis eener oud-Nederlandsche landmaat, in: TijdschriftKNAG, 1932, p. 646 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 45