meten. (In 2007 schreef ik op dat hij van de afdeling Ruimtelijke Informatie was!) Hij startte in 1996 bij de gemeente en hoorde nog verhalen over zijn voorganger Ashouwer, die 'had gestimuleerd dat de ijkbasis hier kwam'. (Piet Ashouwer bouwde de afdeling Land meten uit tot vijftig man en nu zijn er twee geo-informanten, zo vernam ik in de bus naar het natuurgebied. Ook dat de locatiekeus meer te danken was aan zijn vastigheid dan aan die van de bodem.) De tweede spreker was DHC-erevoorzitter en Apeldoorner prof.dr.ir. Leen Aardoom, in 1957 als student nog bij de bouw van de basis be trokken. Hij memoreerde veel, net zoals tien jaar geleden: de toen nog solitaire landelijke driehoeksnetten met schaalverschillen, de ge trouwheid van Nederland om gevolg te geven aan internationale afspraken om daar wat aan te doen en de hulp van Finse professoren. Op nieuw was de leukste opmerking dat, toen de ijkbasis werd gemeten, de eerste Spoetnik de lucht inging als opmaat voor GPS dat de basis overbodig zou maken! Aardoom zag nu vooral Kadasterdirecteur Stoorvogel als verantwoor delijke voor de keus van de stabiele en rustige doorn onderzoekt momenteel hoe de basis het beste kan worden geconserveerd en beheerd. Dat doet zij met medewerking van het Kadas ter, Geldersch Landschap Kasteelen, de stichting De Hollandse Cirkel en de Neder landse Commissie voor Geodesie. De reeks betonnen palen op de Zilvense Heide geeft prachtig de stand van de technologie in de wederopbouwperiode aan. Met de aanwijzing van deze unieke ijkbasis als rijksmonument heeft Nederland een tastbare herinnering uit de geschiedenis van de landmeetkunde be schermd.' De stichting De Hollandse Cirkel (DHC) haalde hiermee voor het eerst dit prachttijdschrift. (NCG betekent tegenwoordig trouwens Nederlands Centrum voor Geodesie en Geo-informatica en de toevoeging KNAW van het informatiebord en mijn eendere Loe- nermark-muismat van 20 september 2007 ont breekt intussen ook, AdB). Feestprogramma Apeldoorns monumentenwethouder van nu, Nathan Stukker, opende het praatwerk. Hij gaf als eerste het woord aan Rob Boekhorst, nu betiteld als oud-hoofd van de afdeling Land- Leen Aardoom sprak na tien jaar weer op Loenermark Pagina 20 uit RCE-tijdschrift 2017-2 98 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 48