Loenermark als locatie (zijn rijksdienst was ook net in Apeldoorn bezig met een herme ting). Hij memoreerde ook de vergeefse con currerende ideetjes voor het noorden en het zuiden des lands, het laatste tevens voor Bel- gengebruik! Na jaren ijken van elektronische afstandsmeters werd de doodssteek voor de basis de herdefinitie van de standaardmeter in 1983 (waarna atoomklokken vervangers wer den). De waarnemend directeur van de stichting Geldersch Landschap en Kasteelen, de erf pachtster, noemde de ijkbasis een 'cultuurdaad in een prachtig landschap', een breuklijnloos gebied. De opmerking: 'Als je iets wilt moet je de sleutel hebben', vond hij symbolisch voor samenwerking (en Kadastermuseummannen hadden het kistje met de sleutels van de pijler- kappen meegebracht). Slot Directeur Susan Lammers van de RCE gaf tot slot de Apeldoornse wethouder de aanwijzings papieren én een rijksmonumentenschildje. Het paaltje ervoor stond al in de grond, zo bleek bij het aansluitende toosten bij de ijkbasis zelf. Bekeken werd daar ook het meetpunt in de do minante ondergrondse kelder van de betonnen pijler. (De papieren archeologe Masja Parle- vliet van de gemeente Apeldoorn vond het dus vooral een archeologisch monument!). Sinds 2000 is de ijkbasis niet meer in gebruik, terwijl wetenschappers in 1957 wisten dat de con structie zeker meer dan een eeuw zou worden benut. Radio Kootwijk - ook een rijksmonu ment in Apeldoorn - overkwam zoiets ook al. Adri den Boer P.S. Schapen waren er bij de aankomst in 2017 ook weer, maar nu met een kadastraal onbe kende herder. De Stentor van 1 februari 2013: Roelof Brandsma verlaat in februari de Loe- nense schaapskudde. Brandsma heeft de kudde tien jaar lang onder zijn hoede gehad. In die tijd werden er meer dan 1.500 lammeren gebo ren. Het laatste schaap dat geboren was voor dat Brandsma in 2003 herder werd overleed eind 2012. ,,De cirkel is rond, het is tijd om te gaan'', aldus een lachende Brandsma. Brandsma werkte 31 jaar bij het Kadaster voor hij schaapsherder werd.' 99 ...met ook nog een meegenomen natje (met glas en paraplu wethouder Stukker) Genodigden bij 'cultuurdaad' van 1957 in een nat landschap. Susan Lammers (RCE) gaf Nathan Stukker (Apeldoorn) rijksmonumentenschildje 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 49