Waterliniemuseum In DHC 2016-1 schreef Richard Witmer in de rubriek 'Historisch nieuws' actueel en kort over het nieuwe Waterliniemuseum in Fort Vechten in Bunnik. Uit zijn foto's wer den gekozen die met de vizierliniaal en meetketting van Kraijenhoff, die van een peilschalencollectie én die van een theodo liet voor gezinsgebruik (met zijn dochter). Het Kraijenhoffgerei is trouwens voor twee jaar van het Kadaster geleend. Een voor dit blad nieuwe foto van het Waterliniemuseum geeft de context van de opstelling van die twintigste-eeuwse theo doliet. Over het portret daar mailde Chris Will van het KennisCentrum Waterlinies i.o. desgevraagd hun registratie: 'C.R.T. Kraijenhoff, ca. 1812, A. de Lelie, olieverf op doek (replica), Particuliere collectie Brussel. Hij is hier afgebeeld ter ere van de voltooiing van de eerste nauwkeurige drie hoeksmeting van Nederland. Naast de generaal staat de grote repetitiecirkel, een modern landmeetinstrument. Op zijn borst de Orde van de Unie en in zijn knoopsgat het Franse Légion d' Honneur.' Het portret lijkt voor het eerst en in zwart wit afgebeeld in N.D. Haasbroeks RCG- publicatie "Investigation of the accuracy of Krayenhoff's triangulation...." uit 1972. Haasbroek vermeldde toen dat het geschilderd was door Adriaan de Lelie en dat hij de door hem gebruikte fotoreproductie met publicatie recht gekregen had van de eigenaar: Mr. Chr. Matthes te Bussum, achterkleinzoon van Kraijenhoffs kleindochter Cornelia J.R.G.Th. Kraijenhoff (1819-1881), getrouwd met Wouter.K.W. Matthes (1815-1876). Haasbroek was zeer erkentelijk voor het gebruik; waar schijnlijk is het nu in Brussel hangende portret nog steeds in familiebezit. Aardoom plaatste de foto ook in zwart-wit in DHC 2001-1, pagina 5, en wist dat déze repetitiecirkel van Borda waarschijnlijk in de collectie bij de TU Delft zat! Een foto volgt hier, ook achter op, in kleur: DHC kreeg de 'replicafoto' van 24,2 Mb van dhr Will (dank!). Wikipe- dia over de schilder: Adriaan de Lelie (1755-1820) was als schilder autodidact. Hij vestigde zich in 1783 in Amsterdam en vier jaar later werd hij lid van Felix Meritis. Hij was een graag geziene portretschilder. Over een mooie prent in de vitrine bij dé vizierliniaal volgde als omschrijving: 'Mili taire ingenieurs in actie met vizierliniaal en meetketting, 1812, ingekleurde gravure door Carle Vernet (reproductie), uit: La Grande Armée en 1812, particuliere collectie.' Hij staat hierbij in kleur. In DHC 2010-3 kwam de prent al in een zwart-witte uitsnede op pagina 109 te staan. In DHC 2015-3 werd in de rubriek 'Historisch nieuws' op pagina 113 van de toenmalige web site www.fortkomttotleven.nl tekst en een foto van een waterpasinstrument met horizontale rand overgenomen. De DHC-redactie zette er een vragend kopje boven: 'Waterliniemuseum: 100 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 50