zijn; we zijn geen kenners van deze appara tuur).' Het waterliniemuseum is een verha len- en geen objectenmuseum, vandaar ook dat replica's niet worden geschuwd. Het is mooi verhaal en aanbevolen dus! Zie www.waterliniemuseum.nl. Het waterpasinstrument is een niveau cercle composé, een uitvinding van Lenoir. Er zit ook een goed beschreven exemplaar (serienr 488) in deze collectie: http://dehilster.info/geodetic_instruments/ 19th_c._tibaut-desimpelaere_lenoir.php De Hilster verwijst naast de literatuur daar op ook nog naar: G.A. van Kerkwijk, Geodesie voor de Kadetten van alle Wape nen: Wiskundige Leer-cursus ten gebruike van de Koninklijke Militaire Akademie, (Breda, 1865), p. 199. Het instrument past best in het fort! (Adri den Boer) hoekmeten met waterpasinstrument?' De DHC-donateurs Leen Murre en Rienk Mebius viel het later in de expositie op. De laatste fotografeerde onlangs als be zoeker datzelfde instrument, maar nu in clusief een bordje. Hij mailde, overigens zonder referentie naar 2015-3, aan de DHC- redactie: 'Er is duidelijk een horizontale rand zichtbaar, maar geen randverdeling. Mij dunkt dat die alleen voor versteviging of fundament dient voor des kijkers rondgang. Bovenop de kijker staat een niveau. Het oculair zit links, het objectief rechts. De beschrijving spreekt voor zich. Hoekmeten is het enige wat met dit ding niet kan.' Dhr Will, ook de instru mentfotograaf van 2015, mailde, nu daarmee geconfronteerd: 'Het is zeer waarschijnlijk een waterpasinstrument'. Verder: 'Dit object is gemaakt in de Zuidelijke Nederlanden (later België). Ik kan de gegevens van de bekende fabriek helaas niet zo gauw vinden en de vi trine gaat niet gemakkelijk open.' Dan kan dat kaartje ook moeilijk worden verwisseld.Ga wel kijken en niet alleen daarvoor! Voor alles hiervoor en in Vechten geldt: 'Ze staan bij ons als volgt omschreven (maar het kan foutief 101 JSfiÉXIEUKS CÉÜtifUMIKS 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 51