Column: 'doe-opnames' en DHC-tijdschriftendatabank Door de keuze van onderwerpen wordt van verzamelaars tot historici een standpunt ingenomen. Tophistorica Annie Romein-Verschoor (1895-1978) schreef zo: 'Er is nog een groot onontgonnen terrein waarop de historische landmeters nauwelijks een paar paaltjes in de grond hebben geslagen en dat toch de helft van de mensheid bestrijkt; de geschiedenis van de vrouw.' (Opzij, 4 april 1976). 'Het geselecteerde beeldmateriaal dient zo goed mogelijk te voldoen aan de norm dat het productieproces of enige vorm van procesgang duidelijk zichtbaar is, anders gezegd een doe-opname', aldus een stimulerende én selecterende zin op een van de websites van de stichting. Het woord 'doe-opnames' vind je ook alleen vanaf 2010 en dankzij dit werkgroepcitaat in de DHC- tijdschriftendatabank! De zinsnede prijkte ook al in eerdere columns, maar extra internetstudies bewijzen dat deze houding te uniek in de wereld is. Overigens tonen pinterestfoto's ook dat doe-opnames niet representatief hoeven te zijn, maar zal het nageslacht dat nog weten? Bewaar svp ook sommige niet-doe-opnames, dat doen anderen ook: zie die voorbeeldige zwart-wit rustfoto van elders. Tot slot een doe-opname met een theodoliet van Elisabeth II, colonel-in- chief of the Corps of Royal Engineers, in 1998 in Berkshire. Natuurlijk van de webstek www.landsurveyorsunited.com. Annie Romein zou de plaat mooi hebben gevonden en het is een 'doe-opname', al is Haar doen geen meten. En wat die DHC-tijdschriftendatabank betreft: 'Uw zoekopdracht leverde geen resultaat op' krijg je bij al dan niet Nederengelse neologismen. Zijn zo bij een ander blad 'community pages' ook niet onvindbaar, omdat die content eerder 'personalia' heette? De GIN-community start daarentegen ook een nieuwe themagroep Remote Sensing, terwijl Geodesia 1968-9 al een kopje 'Remote Sensing Vergadering' had. De databank blijft boeien! Adri den Boer 104 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 54