Vening Meinesz kan hebben gekend, de voor gestelde colocatie misschien nog hebben ge waardeerd, maar burgemeester Van Baren en zijn team zagen het in 1937 toch anders. Eerder had deze burgemeester tegenover Onze Marine weliswaar sympathie getoond voor de bedoe ling met het plan,18 maar nu het tot uitvoering kwam moesten de initiatiefnemers dus omzien naar een alternatief om Vening Meinesz en de Koninklijke Marine de hun toe gedachte eer zichtbaar te bewijzen. Vóór het nemen van zijn afwijzend besluit zullen burgemeester en wet houders genoemd erecomité zeker hebben ge hoord en het laat zich aanzien dat ook daar twijfels over het plan zullen hebben bestaan. Twijfels wellicht ook van andere aard, want, afgezien van de duurzaamheid van het voorge stelde monument, zal het comité zich hebben afgevraagd of zoiets dan niet beter in Den Hel der zou passen. Weliswaar kwamen de ideeën voor de zeegaande gravimetrie uit Delft maar - naast, overigens, het KNMI in De Bilt - le verde de Marine de onmisbare infrastructuur voor de realisatie. Opmerkelijk in dit verband is dat, hoewel erecomité-voorzitter Muller te vens voorzitter was van de RCGW, hij het mo nument in 1937 daar niet agendeerde. Kenne lijk leefde het plan niet in de RCGW en het is ook de vraag of Vening Meinesz, die zijn bin nenlandse beroepsmatige bezigheden meer in het Utrechtse (de universiteit en het KNMI) had, een Delfts monument wel op prijs stelde. 1923 -1937: samenwerking tussen Marine en Wetenschap Moesten prof. Vening Meinesz en de beman ning van de O 16 in maart 1937 afzien van een gezamenlijk onthaal en Onze Marine in juli/ augustus van een voorgesteld Delfts monu ment, aandacht zou er zijn. In plaats van in Delft en ter vervanging van de aanvankelijk voor Den Helder bestemde gedenkplaat, werd op 21 februari 1938 als "blijvende herinnering aan het werk van prof. Vening Meinesz" en alsnog ter markering van diens gevaren 100.000 zeemijlen, op het terrein van de Onderzeedienst in Den Helder het monument "Marine en Wetenschap" onthuld.19 Aangebo- Bewondering voor het monument 'Marine en Wetenschap' bij de Onderzeedienst. Uit: De Tijd 22-2-1938 18 Als noot 14 19 De Tijd 21-2-1938 en Heldersche Courant 22-2-1938 58 2017-2 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 8