Schermerhorn kreeg daarbij tijdelijk de mooi ste kamer, met een toiletruimte. Vanuit Bilt- hoven liet hij daar zijn bed neerzetten. In 1956 verhuisde hij met de ITC-staf naar het nieuwe gebouw. Zo ontstond aan de Kanaalweg in Delft een groot geodetisch complex, dat be stond uit de Onderafdeling Geodesie van de Technische Hogeschool Delft (TH Delft), het International Training Centre, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en het bedrijf KLM Aerocarto. In 1956 begon ik met mijn studie voor geode tisch ingenieur in Delft. Het tijdperk van de democratisering van het universitair onderwijs was nog niet aangebroken. Studenten werden overal buitengehouden. Van de weeromstuit hadden wij weinig interesse voor het wel en wee van de onderwijsinstelling zelf. Dit veranderde toen ik, nog in mijn studenten tijd, een volledige baan kreeg bij de leerstoel Planologische Geodesie. Vanaf 1960 kan daar om deze beschrijving als een ooggetuigen verslag worden beschouwd. Dr.ir. F.Q. den Hollander Op Wikipedia lees ik dat dr.ir. Den Hollander als directeur geliefd was bij het personeel van de Nederlandse Spoorwegen, waar hij werd aangeduid met zijn voorletters F.Q. Na zijn pensionering werd hij van 1960-1963 voorzitter van het College van Curatoren van de TH Delft. Bij de TU Delft herinnert men zich hem voor namelijk als de bestuursvoorzitter die het be sluit nam om al het houten meubilair te ver vangen door metalen stoelen, bureaus en kasten. Bij deze mega-operatie werd behoorlijk wat oude rommel opgeruimd, maar ook veel mooie ameublementen verdwenen. Tot teleur stelling van velen was het nieuwe stalen meu bilair weliswaar bijna onverwoestbaar, maar helaas uitgevoerd in de deprimerende kleuren grijs en zwart. Prof.ir. R. Roelofs Zelf was ik nog nooit in de kamer van prof. Roelofs geweest. Van horen zeggen was het de mooiste kamer in het gebouw voor Geodesie; een grote kamer met een mooi uitzicht, een eigen toiletruimte en prachtig gemeubileerd. Zijn privacy werd beschermd met een bordje waarop stond dat bezoekers zich dienden te melden bij de secretaresse. De nieuwe mede werker D.L Rodrigues Lopes negeerde op zijn kennismakingsronde dit obstakel. Hij klopte aan en trad zonder afspraak naar binnen. Daar maakte hij kennis met het autoritaire karakter van de hoogleraar. Verontwaardigd vertelde hij mij dat prof. Roelofs hem bij zijn kraag had gepakt, hem naar buiten had geleid en hem met zijn neus tegen het bordje had geduwd. Later realiseerde ik mij dat prof. Roelofs met zijn eigenzinnig karakter niet alleen zijn pri vacy had beschermd, maar ook had verhinderd dat het Schermerhorn-meubilair op de schroot hoop terecht was gekomen. Kort na mijn promotie tot doctor in de techni sche wetenschappen belde de secretaresse met het verzoek om naar de kamer van prof. Roelofs te komen. Daar kreeg ik niet veel gelegenheid om het meubilair te bewonderen. Om de vergadertafel zat hij samen met de directieleden van de Optische Industrie De Oude Delft. Op de tafel stond de rangefinder, het onderwerp van mijn promotie. Over het vorstelijk aanbod dat mij werd gedaan om het apparaat in productie te mogen nemen en hoe het daarmee is afgelopen is te lezen in 'De loopbaan van een Zondagskind'1. Op die dag had ik er geen idee van dat ik later niet alleen het meubilair van de kamer zou erven, maar ook het adviseurschap van De Oude Delft. Prof. Roelofs ging in 1970 met emeritaat. Het meubilair had toen volgens voorschrift alsnog vernietigd moeten worden, maar toentertijd spoelde de democratiseringsgolf over de TH en men had wel andere zaken om zich druk over te maken. Het ameublement werd verkaveld, waarbij de verschillende stukken voornamelijk bij mede werkers terechtkwamen. Er brak een periode van vijf jaar aan waarin de verschillende onderdelen behoorlijk wat averij opliepen. Elk stuk kreeg toen zijn eigen petite histoire. 115 1 Bogaerts, Theo, De loopbaan van een zondagskind, 46 jaar in de Delftse geodesie. Geodetisch-Historische Monografieën, Nr. 2 - Loopbaanbeschrijving. Stichting De Hollandse Cirkel, 2012 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 13