voor onze kleine afdeling. Het was, zoals Jan van Reij opmerkte, niet de vraag of je met één of twee personen op een kamer kwam te zitten, maar of je één of twee kamers wilde. Er werd geanticipeerd op mijn aanstaande be noeming tot hoogleraar in de Leer der Vast goedsystemen, meestal aangeduid als de leer stoel Vastgoedinformatie. Op de vijfde verdieping kreeg ik een mooie grote kamer toegewezen. Het meegebrachte Schermerhorn- meubilair, d.w.z. de vergadertafel, de zes stoelen en het zitje, werden in mijn kamer ge plaatst. In de grote kamer kwamen ze volledig tot hun recht, ik had het gevoel of ze er al jaren stonden. Ik besloot het budget dat beschikbaar was voor mijn kamer te gaan besteden aan de restauratie van het meubilair. Daarvoor moest ik eerst de ontbrekende stukken zien op te sporen. Omdat de afstand van het Landmeetkundig Gezelschap Snellius tot het stamcafé De Nieu we Prins nu te ver was, had de studievereni ging naast de bestuurskamer in het gebouw ook een eigen café gekregen, de 'Snelliusbar'. Het betreffende bureau vond ik daar terug. Het bureaublad was beschadigd door de bierglazen die er op waren neergezet, maar ook door stu denten die erop hadden gestaan, vermoedelijk om het Snelliuslied te zingen. Zo te zien was de schade te herstellen. Omdat mijn vak nieuw was en ik dus geen voorganger had, moest ik meteen veel nieuwe teksten genereren voor dictaten en andere pu blicaties. In het begin nam Elfriede Fendel, mijn naaste medewerkster, de teksten in steno op, die zij later uitwerkte op haar elektronische schrijfmachine. Eind jaren tachtig, met de in troductie van de tekstverwerking, bedachten wij iets nieuws. Op het ruime bureau plaatsten wij twee computers, die wij met elkaar verbon den. Op de eerste typte Elfriede de tekst die ik dicteerde. Op het tweede scherm las ik ter con trole meteen dezelfde tekst. Een zeer efficiënte manier van tekstverwerking. De stoelen van het Schermerhorn-meubilair (vergadertafel, zitje, bureau) waren te herken nen aan de mooie, chique bekleding van de zittingen en soms de rugleuningen. De bureau stoel voldeed aan dit criterium. Ik meende mij te herinneren dat ik in het gebouw voor Geo desie aan de Kanaalweg nog een leuk halfrond bureaustoeltje had gezien met dezelfde soort bekleding. Ik dacht dat het met de verhuizing was zoekgeraakt, tot ik opeens Gerrit Bakker met het stoeltje onder zijn arm zag lopen. Ik legde hem uit waar ik mee bezig was, waar na hij er grootmoedig afstand van deed. Het stoeltje zat wel prettig, maar gaf toch te weinig steun in de rug. Ik ben toen weer overgegaan op het andere exemplaar. Het stoeltje is kwijt, vermoedelijk door iemand meegenomen. Collectors item! Een kast, of liever een kastenwand, was in de tijd van Schermerhorn, Roelofs en in het begin ook voor mijzelf een onmisbaar attribuut. Iedere hoogleraar had zijn eigen archief en meestal een bibliotheekje van veelgeraadpleeg- de literatuur. Tegenwoordig zit dit materiaal in een klein digitaal geheugen of is zelfs verban nen naar de 'cloud'. Bij mijn zoektocht bleek de kast van Jan Romein, lector in de cartografie, het meest aan de kenmerken van het Schermerhorn-meubilair te voldoen. Ik denk dat hij het had gekregen van zijn voorganger ir. Cor Koeman, de latere hoogleraar Cartografie in Utrecht. Uit de me moires van Koeman, die in mijn bezit zijn, is mij gebleken dat hij al vóór 1926 nauwe ban den onderhield met Schermerhorn. De kastenwand, een grote sta-in-de-weg, heb ik laten staan. Eén van onze chauffeurs, Daan Gast, werd omgeschoold tot timmerman. Als proeve van bekwaamheid timmerde hij voor mijn kamer een open boekenkast. Mijn archief, inclusief de kast, kwam terecht op de kamer van de secretaresse. Op mijn zoektocht ontving ik een fraaie af beelding van Snellius met daaronder zijn naam in spiegelschrift. Ik dacht dat het een misdruk was en borg de prent op. Later realiseerde ik mij dat deze toch tot de inventaris behoorde. Ongeveer een eeuw geleden was het namelijk 117 ...en net als het Schermerhorn- bureau in 2017 nog niet publiek te bezichtigen. (foto Adri den Boer) 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 15