Via de Stichting De Hollandse Cirkel kreeg het Kadastermuseum twee mooie aanwinsten die oorspronkelijk eigendom waren van het Ingeni eursbureau Geodelta BV te Delft: De Kern DSR 11 behoort tot de instrumenten van het type Analytische Plotters. Deze cate gorie fotogrammetrische instrumenten dateert van begin 1980. Tot dan werden uitsluitend instrumenten van het mechanische/analoge type gebruikt. De ontwikkeling van deze ana loge instrumenten begon in de dertiger jaren van de 20e eeuw en resulteerde in instrumen ten zoals de Zeiss C-serie, de Wild A8 en de Wild Aviomap etc. Na de Analytische Plotters werden de Analytische Fotogrammetrische Systemen ontwikkeld. Bij deze categorie wordt uitsluitend gebruik gemaakt van software matige bewerkingen. De bewerkingen resul teren veelal in bestanden voor Geografische informatiesystemen. De ontwikkeling van de Analytische Plotters en de huidige volledig digitale systemen werd mogelijk gemaakt doordat er computers beschikbaar kwamen voor de directe (on-line) ondersteuning van de procesgang. De berekeningen op basis van de projectieve betrekkingen tussen foto en kaart (of: geo-informatie) geschieden dus on-line, hetgeen leidt tot directe (coördinaat-)resultaten, die dus vervolgens geschikt zijn voor kaarte- Artikel van twee jaar terug (bijzonder!) Hilde Verboven: 'De andere kant van het niemandsland. Loop- gravenkaarten uit de Eerste Wereldoorlog', in: Relicta. Archeo logie, Monumenten- en Landschapsonderzoek in Vlaanderen, volume 14, pp. 287-320, Brussel, 2015. (https://oar.onroerend- erfgoed.be/publicaties/ RELT/14/RELT014- 005.pdf) Zuidervaart (Huygens ING). Deze bundel arti kelen verschijnt tevens als dubbelnummer van Studium. Tijdschrift voor Wetenschaps- en Universiteitsgeschiedenis.' www. huygens. knaw.nl) DSR 11 126 Aanwinsten Kadastermuseum KERN DSR 11 Kern DSR 11 uit 1984 (foto Kadaster) Leidse reclame voor andere Hollandse Cirkel www. huygens. knaw. nl 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 24