ring of voor de bouw van geo-informatie- bestanden. De Kern DSR 11 dateert van 1984 en is een opvolger van de Kern DSR 1, die in 1980 op de markt kwam. Het instrument is in de periode 1985-2005 - vooral ook voor het Kadaster - in gebruik geweest bij de firma Geodelta in Delft. PUNKT UBERTRAGUNGS GERAT (PUG) Dit apparaat (puntoverdrachtsapparaat) vereist een wat uitgebreidere toelichting over de foto- grammetrische procesgang. In het Kadastermuseum staat een groot aantal instrumenten zoals deze door de jaren heen werden gebruikt bij de toepassing van de foto- grammetrische metingen. Deze instrumenten werden gebruikt bij de achtereenvolgende fa sen in deze procesgang. Onderstaand overzicht is samengesteld ter ondersteuning van een be zoek aan het Kadastermuseum. De fotogrammetrische meettechniek werd in het begin van de 20e eeuw ontwikkeld. Met behulp van een speciale meetcamera werden (en worden) vanuit een vliegtuig foto's ge- maakt. Door deze foto's elkaar te laten over lappen is er de mogelijkheid om een stereo scopisch beeld van het terrein te maken en daarin metingen uit te voeren. Om te beginnen: de luchtfoto. Dit is een af beelding in de vorm van een centrale projectie van het terrein. Aangezien een kaart een ortho- gonale projectie is van het terrein moeten er nogal wat rekenkundige bewerkingen worden uitgevoerd om het fotobeeld te transformeren tot een kaartbeeld. De centrale projectie moet immers voor elke foto worden omgerekend tot een orthogonale projectie. In de beginjaren van de toepassing van de foto- grammetrische meettechniek werden deze transformaties uitsluitend langs mechanische weg gerealiseerd (instrumenten). Men beschik te immers niet over computers om deze bewer kingen uit te voeren. Op een enkele foto staat vanzelfsprekend maar een beperkt gebied afgebeeld. Vandaar, dat in het geval van een groot gebied er strooksgewijs foto's worden gemaakt. Dit gebeurt zodanig, 127 Puntoverdrachtsapparaat PUG (foto Kadaster) 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 25