Varia: isolijn met vertakking internationaal vermaard, omdat voor het eerst in de geschiedenis zo'n stelsel van dieptelijnen op een gedrukte kaart werd toegepast. Al eerder waren kaarten voor zien van een enkele dieptelijn, maar Cruquius bracht als eerste de zogeheten isolijnenmethode in de praktijk om een complex van dieptelijnen met elkaar in verband te brengen. Uitgangspunt daar voor was een serie raaien, loodrecht op de oever, waarlangs door middel van lange staken de diepte bepaald werd (in voeten diep beneden laag water). Op basis van deze gegevens werd vervolgens door in terpolatie het stelsel van dieptelijnen in getekend. Geheel foutloos is Cruquius daarbij niet geweest. Op een isolijnen- kaart kunnen de lijnen zich niet ver takken, maar dat gebeurt op zijn kaart wel. Bijvoorbeeld ten noordwesten van Loevestein, bij het getal 15 pal boven het bovenste cijfer 38. (http://bc.library. uu.nl/) Pierre Ancelin, landmeter en cartograaf in Rotterdam, geldt als uitvinder van de diepte- lijnen. In 1697 tekent hij twee kaarten van de Maas bij Rotterdam waarop voor het eerst plaatsen met een gelijke waterdiepte door lijnen zijn verbonden. Dergelijke kaarten zijn van belang voor de scheepvaart. (www.gar.timerime.com) Een echt meesterwerk. Zo mag Nicolaas Cruquius' kaart van de Merwede tussen Woudrichem en Hardinxveld (1729-1730) ge rust betiteld worden. Voor het eerst in de ge schiedenis van de cartografie werd namelijk in gedrukte vorm een stelsel van dieptelijnen toe gepast. De kaart staat ook bekend om de fraaie gravure. Minder bekend zijn echter de achter gronden van de kaart. Wat was de aanleiding voor Cruquius' meesterstuk en hoe is de kaart- inhoud te beoordelen? Opvallend aan de kaart is verder het stelsel van dieptelijnen in de rivier. Hierom is de kaart 136 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 34