Varia: streetview 1943 II n ünoi i nam n a mra In de Torenkamer op Kanaalweg 4 bevindt zich een lijnentekening van voorgevels met rechtsonder de tekst: 'Naar een fotografische opname van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft - herfst 1943'. Boven de lijn onder de gevels staan horizontale af standsmaten met een 10 meter-interval en rechts de referentie-aanduiding N.A.P. Om welke voorgevels het gaat staat er niet op, maar ze zijn van de Oude Delft te Delft. Sinds mijn komst in 1964 naar wat afgekort de MD heette zag ik er gedrukt en ingelijst bij 'bobo's' hangen. Dit geschonken exemplaar komt volgens Joop Gravesteijn (die ook deze foto maakte) van administratiehoofd A.J. Nienhuis. Fragmentarisch is er in vakliteratuur van die vroege 'Streeetview' best een en ander te vinden. Van de gebruikerskant kon er geen enkele publicatie, zelfs geen plaatje, worden opgespoord! (Met dank aan M.R. (Marco) Mastenbroek, Informatiebeheerder bij de RCE, daar is van die opdrachten uit WOII volgens een standaard-zoeksysteem helaas niéts te vin den.) Niet aangegeven is op de tekening ook de status of het belang van de individuele panden: alle voorgevels staan er zonder onderscheid op (en men mat meer dan de ingelijste voorgevels). 1946 Uit de intreedrede 'Van foto tot kaart' van prof. R. Roelofs op 7-11 19461: 'In de afgeloopen jaren is in ons land door den Meetkundigen Dienst van den Rijkswaterstaat deze architectuur-fotogrammetrie met zeer fraaie resultaten toegepast voor het Rijksbureau voor Monumenten zorg.' 1951 MD-er ir. A.J. van der Weele be steedde in een in 1951 uitgegeven boekje er veel aandacht aan, al noemde hij zijn Meetkundige Dienst en Delft niet. 'In de oorlogsjaren heeft de fotogrammetrie bij de kunst bescherming in Nederland een niet onbelangrijk emplooi gevonden. Nauwkeurige tekeningen van belang rijke architectuurmonumenten zijn een belangrijk hulpmiddel bij de studie der bouwkunst. Dat in de bezettingstijd de vervaardiging dezer tekeningen, bestaande uit binnen- en buiten aanzichten, plattegronden, horizontale en verti cale doorsneden, met behulp van fotogramme- trie werd ter hand genomen is aan verschillende omstandigheden te danken. De fotogrammetrische werkwijze heeft tegenover 138 Fragment gevelwand Oude Delft te Delft. Links rijksmonumentale 18de-eeuwse panden met stoephekken en elk vijf vensterassen (nu de nummers 209 en 211). De panden daarnaast zijn intussen door iets historiserends vervangen (nummer 213). Rechts prijkt de Bagijnhofpoort als kloosterrestant met in het boogveld boven de doorgang een verweerd reliëf met Jo(h)annes op het Griekse eiland Patmos: in 1943 door de MD vlug en slecht uitgewerkt... 1 K&L 1946 p. 115 2017-3 De Hollandse Cirkel

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2017 | | pagina 36